Stomatologia & Ortodoncja

#

Zgrzytanie zębami przyczyny, objawy, leczenie

  • 10 grudnia 2021

Zaktualizowano: 2/27/2020

Zgrzytanie zębami, znane w świecie medycznym jako bruksizm, jest poważnym problemem stomatologicznym, ale czasami może pozostać niezauważone przez długi okres czasu. Zgrzytanie zębami może prowadzić do różnego rodzaju powikłań stomatologicznych, takich jak wyszczerbione lub złamane zęby. Być może zastanawiasz się: "Ale, czy nie wiedziałbym, gdybym zgrzytał zębami?". Niestety, wiele osób nie wie, że cierpi na bruksizm, dopóki nie zostanie zdiagnozowany przez dentystę lub usłyszany przez współmałżonka lub współlokatora. Zidentyfikowanie przyczyn, objawów i sposobów leczenia zgrzytania zębami pozwoli Ci określić, czy Ty lub ktoś, kogo znasz, ma do czynienia z tym schorzeniem.

Przyczyny zgrzytania zębami

Istnieje kilka czynników, które prowadzą do zgrzytania zębami. Stres jest jednym z największych z tych czynników. Klinika Mayo wymienia kilka stanów emocjonalnych jako główne przyczyny zgrzytania zębami, w tym niepokój, tłumiony gniew lub przesadne poczucie rywalizacji. Inne przyczyny, które wymienia klinika, to nieprawidłowe ustawienie górnych i dolnych zębów, zmiany w cyklach snu oraz komplikacje wynikające z zaburzeń, takich jak choroba Huntingtona czy Parkinsona. Dzieci mogą zgrzytać zębami w odpowiedzi na ból spowodowany bólem ucha lub ząbkowaniem, a także w wyniku wzrostu i rozwoju szczęk i zębów.

Objawy zgrzytania zębami

Większość osób (dzieci i dorosłych), które zgrzytają zębami, robi to w nocy podczas snu. Ze względu na ten czynnik, większość ludzi może nie zdawać sobie sprawy, że zgrzyta zębami, chyba że współmałżonek lub współlokator uświadomi im to. Istnieją jednak inne objawy zgrzytania zębami, które można sprawdzić w domu. Klinika Mayo wymienia pięć najważniejszych objawów bruksizmu:

    Zęby, które są starte, spłaszczone, złamane lub wyszczerbione Zużyte szkliwo zębów, odsłaniające głębsze warstwy zęba Zwiększona wrażliwość zębów Ból szczęki lub napięcie mięśni szczęki Powiększone mięśnie żuchwy

Inne objawy mogą obejmować ból ucha, ból głowy, ból twarzy lub ślady po żuciu na języku i policzkach.

Leczenie zgrzytania zębami

Jeśli masz zużyte zęby, które są uszkodzone lub wrażliwe, ból w szczęce, lub inni wspomnieli, że wydajesz dźwięk zgrzytania podczas snu, natychmiast udaj się do dentysty. Będzie on w stanie najlepiej Cię wyleczyć, a także będzie w stanie ocenić szkody już wyrządzone Twoim zębom. Jeżeli nie możesz udać się do dentysty, spróbuj spać z ochraniaczem w ustach i sprawdź, czy zmniejszy to ból lub obrzęk. Jeśli chcesz pójść do dentysty, wejdź na stronę 1Dental.com, aby zapisać się na zniżkowy plan dentystyczny, dzięki któremu wizyta będzie przystępna cenowo, i jak najszybciej udaj się do dentysty.

Zgrzytanie zębami może pozostać niezauważone, ale jest to poważny stan, który należy natychmiast rozwiązać, aby uniknąć poważnych komplikacji, takich jak TMJ (zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego) lub złamanie zębów. Sprawdź swoje objawy i udaj się do dentysty, jeśli obawiasz się, że możesz cierpieć na bruksizm.

Źródło: