Stomatologia & Ortodoncja

#

Co to jest zespół ciasnoty językowej? Wszystko, co powinni wiedzieć rodzice

 • 2 kwietnia 2023

Wiązanie języka to stan, w którym język pozostaje przymocowany do dna jamy ustnej, powodując potencjalne trudności w karmieniu piersią i mowie. Wiązanie języka jest powszechne u noworodków, niemowląt i małych dzieci, ale dorośli również mogą je mieć.

Jest on uważany za stan wrodzony, ponieważ jest to coś, z czym można się urodzić, a także jest to stan dziedziczny. Stomatolodzy mogą zdiagnozować wiązanie języka, podobnie jak pediatrzy czy laryngolodzy. Konsultantka laktacyjna może nawet zauważyć więź językową przed rodzicami, ponieważ jest ona powszechna u niemowląt.

Co to jest opaska na języku?

Wiązanie języka, znane również jako ankyloglosja, jest stanem, który pojawia się po urodzeniu. Dochodzi do niego, gdy pasmo tkanki łączy spodnią część języka z dnem jamy ustnej, ograniczając zakres ruchu języka.

Jak wygląda opaska na języku?

Ponieważ języki każdego z nas są nieco inne, zdiagnozowanie opaski na podstawie wyglądu może być trudne. Istnieje jednak kilka różnych typów więzów językowych, które mogą pomóc w prawidłowym zdiagnozowaniu tego schorzenia.

Typ 1

W przypadku klasy 1 wiązania języka, są one przymocowane do czubka języka. To właśnie o nich myśli większość ludzi, kiedy mówi się o więzach językowych. Wiązanie języka klasy 1 jest również znane jako wiązanie przednie.

Typ 2

Krawat językowy klasy 2, znany również jako przedni, znajduje się dalej za czubkiem języka.

Typ 3

Krawat językowy klasy 3 znajduje się bliżej podstawy języka i jest również znany jako krawat przedni.

Typ 4

Krawaty językowe klasy 4 są również znane jako krawaty tylne. Podśluzówkowe, znajdujące się pod powłoką błony śluzowej, muszą być wyczuwalne. U wielu dzieci błędnie diagnozuje się krótki język.

Jak rozpoznać, że dziecko ma rozwiązany język?

Wiązanie języka może dotyczyć od 4 do 11 procent noworodków i niemowląt. Rodzice mogą stwierdzić, że ich dziecko ma rozwiązany język, jeśli czubek języka ma kształt małego serca, ale nie zawsze tak jest u każdego dziecka. Może on wyglądać jak serce, ponieważ tkanka, która mocuje język dziecka do dna jamy ustnej jest zbyt gruba lub zbyt krótka.

Ściąga ona w dół obszar języka, co może sprawić, że czubek wydaje się być w kształcie serca. Rodzice zazwyczaj zauważają pierwsze oznaki, że ich dziecko może być związane językiem podczas karmienia piersią. Możesz stwierdzić, co to jest więź językowa u dziecka, ponieważ dzieci, które mają więź językową mogą wykazywać następujące oznaki i objawy:

 • Ma problemy z zatrzaśnięciem podczas karmienia piersią
 • Nie ssie podczas karmienia piersią, ale uciska
 • Ma głośne sesje karmienia z powodu połykania zbyt dużej ilości powietrza
 • Wymaga długiego czasu karmienia
 • Sprawia ból matce podczas karmienia piersią
 • Nie produkuje wystarczająco brudnych lub mokrych pieluch

Inne sposoby na stwierdzenie, że dziecko może być związane językiem, to jeśli dziecko nie może wykonać następujących czynności:

 • Poruszać językiem z boku na bok
 • Podnieść języka do dna jamy ustnej
 • Przesunąć języka poza linię dziąseł, gdzie będą rosły zęby
 • trzymać w ustach binky (wiele dzieci nie lubi binky, więc nie zawsze jest to objaw).

Czy wiązanie języka wpływa na mowę?

Wiązanie języka może mieć wpływ na mowę, ponieważ język jest niezbędny do tworzenia pewnych dźwięków. Kiedy dziecko ma opaskę na języku, jego zdolność do poruszania językiem w celu formowania określonych dźwięków może być zaburzona. Dzieci z opaską na języku mogą mieć problemy z wymawianiem tych dźwięków:

 • D
 • L
 • R
 • S
 • T
 • Th
 • Z

Te konkretne dźwięki wymagają pełnego zakresu ruchu języka. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z językiem, może nadal być w stanie wymawiać te dźwięki, ale mogą one brzmieć niewyraźnie. Należy jednak pamiętać, że nie każde dziecko z opaską na języku ma problemy z mową.

Czy opaska na języku ustępuje?

Opaska na języku nie znika, ale może nie sprawiać problemów Twojemu dziecku wraz z wiekiem. Czasami, wraz z wiekiem dziecka i rozwojem jamy ustnej, wszelkie uciski ustępują w sposób naturalny. Jednak u niektórych dzieci mogą wystąpić trudności z mową lub przeżuwaniem pokarmu.

Jak rozwiązać problem opaski na języku

Aby zlikwidować cieśń językową, zazwyczaj konieczne są drobne zabiegi chirurgiczne. Dwa rodzaje operacji mogą skorygować wadę języka: frenotomia lub frenuloplastyka.

Frenotomia

Frenotomia jest niewielkim zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu zlikwidowanie więzi językowej. Może być przeprowadzona w gabinecie lekarskim z użyciem lub bez użycia znieczulenia. Lekarz zbada wędzidełko językowe i użyje sterylnych nożyczek chirurgicznych, aby je podciąć.

Procedura ta jest minimalna i szybka, ponieważ w wędzidełku językowym znajduje się niewiele naczyń krwionośnych lub zakończeń nerwowych. Jeśli wystąpi jakiekolwiek krwawienie, będzie to najprawdopodobniej kilka kropel krwi. Dzieci będą mogły karmić piersią bezpośrednio po zabiegu.

Podczas gdy powikłania frenotomii są rzadkie, pewne komplikacje mogą wystąpić. Powikłania te mogą obejmować uszkodzenie języka, uszkodzenie ślinianek, zakażenie lub krwawienie.

Frenuloplastyka

Frenuloplastyka jest zalecana dla tych, których wędzidełko językowe jest zbyt grube, aby wykonać frenotomię lub jeśli potrzebne są dodatkowe naprawy. Zabieg frenuloplastyki wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego i narzędzi chirurgicznych.

Po uwolnieniu wędzidełka, rana zostanie zamknięta za pomocą szwów. Szwy są zaprojektowane tak, aby wchłaniały się same, podczas gdy język sam się leczy. Jak w przypadku wszystkich drobnych zabiegów chirurgicznych, istnieje możliwość wystąpienia powikłań.

Chociaż powikłania są rzadkie, to obejmują one infekcje, krwawienie, uszkodzenie ślinianek i języka. Reakcje na znieczulenie mogą również wystąpić. Proste ćwiczenia języka mogą być pomocne po zabiegu frenuloplastyki, aby wzmocnić pełny ruch języka.

Wnioski końcowe

Choć początkowo opaska na języku może wydawać się przerażająca, można jej zaradzić wykonując niewielki zabieg chirurgiczny.

Dowiedz się więcej o naszych usługach stomatologii dziecięcej w The Super Dentists. Zaplanuj wizytę już dziś i przyprowadź swoją rodzinę do najbliższej placówki Super Dentists!

Co to jest więź językowa? Wszystko, co powinni wiedzieć rodzice was last modified: Styczeń 25th, 2023 przez The Super Dentists

ZAREJESTRUJ SIĘ NA YANKEE DENTAL Data: Sobota 1/28/2023 r. Czas: 1:00 - 3:00 pm Kod kursu: 685SL Koszt: Bez opłat Lokalizacja sali: BCEC Exhibit Floor Cl... Read More

CZYTAJ NA HEALTHLINE Michelle Pugle Około 40% dzieci w Stanach Zjednoczonych doświadcza próchnicy zębów znanej jako próchnica do 19 roku życia. Czynniki leżące u podstaw... Read More

CZYTAJ NA LIVESTRONG Jessica Migala Wszyscy zostaliśmy przyłapani bez szczoteczki do zębów. Jesteś na wakacjach w wynajmowanym domu, na kempingu lub zatrzymujesz się u przyjaciół lub da... Read More