Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
- 3 sierpnia 2021
Zawsze zapisując się do stomatologa, musimy mieć przede wszystkim na uwadze swoje zdrowie. Bardzo ważną kwestią jest, więc odpowiedni wybór specjalisty, który zajmie się naszymi zębami. Zęby wpływają na bardzo wile ważnych aspektów życia. Są nam one przede wszystkim niezbędne do gryzienia pokarmu, jeśli więc bolą lub posiadają ubytki, ten proces jest znacznie utrudniony. Zazwyczaj towarzyszy to złemu lub zbyt krótkiemu gryzieniu pokarmu. Jest to bardzo niezdrowe dla naszego żołądka, który musi poradzić sobie z trawieniem zbyt dużych kawałków pokarmu.
W przypadku, kiedy ząb nas boli, a dziąsło jest spuchnięte musimy tym bardziej zwrócić uwagę na dobór specjalisty, ponieważ może dojść do gromadzenia się ropy lub różnych infekcji. Mogą one być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Świadomy wybór specjalisty
Pamiętaj, ze zawsze Twoje zdrowie powinno być na pierwszym miejscu, więc wybór stomatologa musi być świadomy i przemyślany. Kwestia, która weźmiemy pod uwagę nie ma być przede wszystkim cena usług, ale także ich rodzaj oraz zorientowanie się, jakie wypełnienia dany lekarz oferuje. Pamiętaj, że dobry lekarz stomatolog powinien mieć odpowiedni sprzęt, który pozwoli mu na jak najlepsze leczenie pacjentów. Co do usług, bardzo istotne jest, aby wiedzieć, czego możemy się spodziewać u lekarza. Dość niewygodna byłaby sytuacja, kiedy rejestrujesz się do dentysty najlepszego w mieście, czekasz miesiąc na wizytę, a później okazuje się, że wybielanie zębów, na jakie przyszedłeś, nie jest wykonywane u tego specjalisty. Dlatego też, bardzo ważną kwestią jest uprzednie sprawdzenie, jakie usługi są oferowane w danym gabinecie. Dzięki temu nie tracimy czasu my, ani lekarz.
Najczęściej wykonywane usługi stomatologii
O usługach oferowanych przez danego lekarza, dowiemy się nie tylko od samej jego osoby. Najlepiej, jest wejść na stronę danej poradni i tam uzyskać informacje. Jednak, niektóre usługi są wykonywane praktycznie w każdym gabinecie, należą do nich:
- Wypełnianie światło utwardzalne
- Leczenie kanałowe
- Lakierowanie zębów
- Odbudowa kory zęba
- Lakowanie zębów
- Piaskowanie
- Scallling
Przed konsultacją, zastanówmy się gdzie najlepiej dane usługi a wykonywane. Informacje możesz znaleźć nie tylko w Internecie, ale także możesz popytać znajomych czy byli u tego specjalisty oraz jak wyglądała ich wizyta. Jeśli dowiemy się, że zabieg nie przyniósł spodziewanych efektów lub został wykonany źle, poszukajmy innego lekarza. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, więc wybieraj świadomie.
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
Masz żeby w kiepskim stanie? Wiadomo, że w takim przypadku trzeba, czym prędzej wybrać się do dentysty, który sam oceni stan twoich zębów i powie, jakie leczenie jest niezbędne. Im więcej ubytków w zębach, tym bardziej powinniśmy się spieszyć z wizytą. Im dłużej zwlekamy tym gorzej dla naszego uzębienia oraz portfela. Lepiej iść wcześniej, ponieważ bardziej zepsute zęby wymagają dłuższego i bardziej skomplikowanego leczenie. Niesie to za sobą także większe koszty.
Na bardzo duże ubytki stosuje się opatrunki. Składają się one z tlenku cynku. Taki opatrunek jest jednak tylko tymczasowy i po dwóch lub trzech miesiącach trzeba go wyjąć i zastąpić odpowiednim wypełnieniem.
Kiedy zakłada się opatrunek?
Bardzo częsta sytuacją jest, że jak przychodzimy do dentysty to okazuje się, że mamy głęboką próchnicę. W takim przypadku, jeśli stomatolog zacząłby czyścić taki ząb, konieczne byłoby leczenie kanałowe. Dzieje się tak, kiedy mamy już praktycznie wyczyszczony ubytek zęba i lekarz wierci jeszcze wiertłem na jego dnie, czyli dość blisko nerwów. Jednak, jeśli w takim miejscu nadal jest próchnica, która sięga jeszcze niżej, czyszczenie takiego zęba wiąże się ryzykiem odsłonięcia nerwów i w takim przypadku jesteśmy skazani na leczenie kanałowe.
Jest jednak sposób, aby takiego zabiegu uniknąć. Chodzi tu oczywiście, o opatrunek z tlenku cynku. Dzięki swoim właściwościom. Cofa on próchnicę na dnie naszego ubytku. Te części zęba, które zostały zdemineralizowane przez próchnicę są z powrotem remineralizowane przez owy opatrunek. Działa on także bakteriobójczo poprzez likwidowanie bakterii próchnicowych. Sprawia on również, że nerwy naszego zęba cofają się, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo obnażenia oraz zapobiega leczeniu kanałowemu.
Co potem?
Jeśli po dwóch trzech miesiącach wracamy do lekarza, wyjmuje on założony wcześniej opatrunek. Przy okazji określa on, w jakim stanie znajduje się nas ubytek po leczeniu. Jeśli przebiegło ono dobrze, stomatolog zakłada wypełnienie ostateczne, czyli kompozytowe, czego nie mógł zrobić wcześniej z powodu zaawansowanego postępu próchnicy.
Jednak tlenek cynku, nie zawsze pomoże naszemu uzębieniu. Niekiedy, okazuje się, że na założenie go przez lekarza jest już za późno i niestety leczenie kanałowe czeka nas mino to.
Jeśli nie chcemy, aby taki zabieg był konieczny, dbajmy o nasze zęby. Szczotkowanie dwa razy dziennie to absolutne minimum. Pamiętajmy, również o unikaniu dużych ilości słodyczy. Bardzo pomocne jest odwiedzanie, co pół roku lekarza stomatologa w celu przejrzenia zębów i wyleczenia ewentualnych ubytków. Dzięki temu, nie obudzimy się za późno, jak już leczenie kanałowe będzie konieczne.