Stomatologia & Ortodoncja

#

Niebezpieczne bakterie mogą "przedostać się" do krwiobiegu

  • 7 grudnia 2021

Zaktualizowano: 2/25/2020

Stan zdrowia jamy ustnej może mieć bardzo realny wpływ na serce, jeśli bakterie zazwyczaj zamknięte w jamie ustnej wydostaną się do krwiobiegu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i Royal College of Surgeons w Irlandii badają sposoby zmiany sposobu, w jaki bakterie te przepływają przez układ krwionośny.

Jeśli nie szczotkujesz i nie nitkujesz zębów regularnie, pewne bakterie powodujące płytkę nazębną mogą wymknąć się spod kontroli i "przedostać się" z jamy ustnej do krwiobiegu. Dzieje się tak często, gdy dziąsła krwawią z powodu braku higieny jamy ustnej, co prowadzi do tego, że bakterie podróżują z krwią, by przeniknąć do reszty krwiobiegu.

Te szczególne bakterie, po rozluźnieniu, wykorzystują specyficzne białka do krzepnięcia krwi wokół nich, dzięki czemu mogą podróżować chronione. Krzepnięcie krwi wokół nich chroni je przed antybiotykami, jak również przed własnym układem odpornościowym organizmu.

Oprócz umożliwienia bakteriom swobodnego przemieszczania się, skrzepy te hamują również swobodny przepływ krwi do mózgu i serca. Może to w końcu doprowadzić do ataku serca, a nawet śmierci.

Naukowcy badają ten system przy użyciu modelu imitującego ludzki układ krwionośny. Mają nadzieję, że w końcu uda im się opracować skuteczną metodę leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Oprócz konsekwentnego dbania o higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzaj swojego dentystę, aby upewnić się, że dbasz o swoje zęby i tym samym nie jesteś narażony na ryzyko "złamania więzów" w jamie ustnej.

Czytaj więcej: Science Daily

Aby uzyskać więcej informacji na temat planu stomatologicznego, odwiedź stronę 1Dental.com.