Stomatologia & Ortodoncja

#

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o zdrowiu zębów swojego dziecka

 • 9 stycznia 2023
Rodzice nie są w stanie zrobić wszystkiego, co jest niezbędne dla zdrowia zębów ich dziecka. Zamiast tego rodzice starają się robić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić dziecku zdrowe nawyki stomatologiczne w młodym wieku.

Sama ilość zasobów dotyczących zdrowia zębów dzieci może być przytłaczająca. Jako takie, rodzice czasami zmagają się z określeniem, co jest najlepsze dla zdrowia zębów ich dziecka. W The Super Dentists, naszym celem jest pomóc Ci utrzymać dziecko bezpieczne, silne i zdrowe. Rozumiemy, że zdrowie zębów Twojego dziecka jest najwyższym priorytetem, a my jesteśmy tutaj, aby zapewnić wygodne zasoby, aby Twój syn lub córka mogli cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.

Jako część naszych wysiłków, aby pomóc rodzicom, niedawno umieścić razem "Super Parent Raport", który podkreśla, co każdy rodzic powinien wiedzieć o jego lub jej zdrowia zębów dziecka. Teraz spójrzmy na trzy kluczowe wnioski z raportu.

 1. Ryzyko wystąpienia chorób serca u Twojego dziecka dramatycznie wzrasta, gdy pielęgnacja jamy ustnej nie jest priorytetem.

Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, że zły stan zdrowia jamy ustnej jest jedną z głównych przyczyn poważnych - a czasem zagrażających życiu - chorób. Aby lepiej zrozumieć ten problem, rozważmy zapalenie dziąseł.

Zapalenie dziąseł to choroba dziąseł, która powoduje podrażnienie, zaczerwienienie i obrzęk wokół podstawy zębów. Pojawia się ono z powodu płytki nazębnej, niewidocznej, lepkiej warstwy składającej się z bakterii, która tworzy się na zębach. Im dłużej płytka pozostaje na miejscu, tym bardziej prawdopodobne jest, że stwardnieje ona w kamień nazębny, który jest niezwykle trudny do usunięcia. Następnie, płytka i kamień powodują zapalenie dziąseł, czyli części dziąsła znajdującej się u podstawy zębów. Prowadzi to ostatecznie do próchnicy, zapalenia przyzębia (poważnej infekcji dziąseł) i utraty zębów.

Dodatkowo, skutki zapalenia dziąseł wykraczają poza zęby. Badania wskazują, że zapalenie dziąseł jest związane z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym:

 • Choroby układu krążenia
 • Cukrzyca
 • Nadciśnienie
 • Udar mózgu

Każdy może rozwinąć zapalenie dziąseł, ale leczenie tego problemu jest proste. W rzeczywistości rodzice, którzy promują dobre nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej, takie jak szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, codzienne nitkowanie i regularne kontrole stomatologiczne, mogą pomóc swoim dzieciom skorygować lub zapobiec zapaleniu dziąseł.

 1. Brak szczotkowania i nitkowania szkodzi nie tylko zębom.

Szczotkowanie i nitkowanie zębów zajmuje na ogół tylko kilka minut każdego dnia. Dzieci, które ignorują regularne szczotkowanie i nitkowanie mogą być bardziej niż inni podatne na ubytki, próchnicę i inne problemy związane ze zdrowiem jamy ustnej, a także mogą stanąć w obliczu większego ryzyka choroby dziąseł, która może prowadzić do raka w dół linii.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Uniwersytet Harvarda i Imperial College London wskazują na zwiększone ryzyko zachorowania na raka z powodu choroby dziąseł wśród osób, które nie szczotkują i nie nitkują zębów. Wspomniane badania pokazują również, że osoby te stoją w obliczu zwiększonego ryzyka wystąpienia następujących rodzajów raka:

 • Rak trzustki (63%)
 • Rak nerki (50%)
 • Rak płuc (33%)
 • nowotwory krwi (30%)

Ci, którzy nie szczotkują i nie nitkują zębów, są również bardziej narażeni na choroby serca niż inni. Badania Uniwersytetu Harvarda i Imperial College London wskazują, że osoby z niewłaściwą higieną jamy ustnej stoją w obliczu 4,3% większego ryzyka wystąpienia chorób serca niż inni. Co więcej, ci, którzy mają do czynienia z chorobami przyzębia, mają o 19% zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca w porównaniu do wszystkich innych.

Oczywiste jest, że szczotkowanie i nitkowanie zębów jest kluczowe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Rodzice powinni upewnić się, że ich dzieci szczotkują i nitkują zęby zarówno regularnie, jak i prawidłowo. W przeciwnym razie dzieci mogą narażać swoje zdrowie w dłuższej perspektywie.

 1. Problemy stomatologiczne mogą wpływać na edukację dziecka i jego przyszłe sukcesy.

Chociaż dzieci mogą cierpieć na przeziębienia, grypę i inne choroby w trakcie roku szkolnego, zdarza się, że opuszczają zajęcia z powodu problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Weź pod uwagę następujące statystyki:

 • 51 milionów godzin szkolnych jest traconych każdego roku z powodu chorób zębów; oznacza to również, że rodzic, który pełni rolę "głównego szofera" dla swojego dziecka, traci 51 milionów godzin pracy rocznie
 • 59% dzieci w wieku od 12 do 19 lat ma ubytki w zębach stałych
 • 20% dzieci w wieku od 12 do 19 lat ma nieleczoną próchnicę.

Jeśli chodzi o edukację Twojego dziecka, liczy się każda sekunda. Badania pokazują, że dzieci, które często są nieobecne, osiągają o 10% gorsze wyniki z matematyki i o 8% gorsze z czytania w porównaniu z dziećmi, które uczęszczają do szkoły codziennie. Ale z planem dbania o zdrowie jamy ustnej dziecka, Twój syn lub córka mogą uniknąć opuszczania czasu szkolnego z powodu problemów zdrowotnych jamy ustnej.

Kluczowe kroki do osiągnięcia dobrego zdrowia fizycznego i jamy ustnej

Nie musisz być superbohaterem, by być super rodzicem, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej i fizyczne Twojego dziecka. Oto pięć kluczowych kroków, które pozwolą Ci wprowadzić Twoje dziecko na ścieżkę do wspaniałego zdrowia jamy ustnej i ciała:

 1. Wyrób sobie dobre nawyki i przestrzegaj ich. Wyrobienie nowego nawyku zajmuje średnio 66 dni. Jeśli zaczniesz wprowadzać swoje dziecko w nawyk szczotkowania i nitkowania zębów, możesz ułatwić swojemu synowi lub córce wejście w zdrową rutynę opieki stomatologicznej.
 2. Szczotkuj i nitkuj zęby codziennie. Szczotkuj i nitkuj zęby codziennie - bez wyjątku. Zalecamy, aby dzieci i dorośli szczotkowali zęby co najmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty, używając pasty z fluorem, a także nitkowali zęby co najmniej raz dziennie.
 3. Naucz się prawidłowo szczotkować i nitkować zęby. Aby prawidłowo szczotkować zęby, zalecamy stosowanie delikatnej techniki okrężnej i miękkiego dotyku oraz poświęcenie co najmniej 2 minut na szczotkowanie zębów. Z kolei, aby prawidłowo nitkować zęby, owiń nić dentystyczną wokół palców. Następnie delikatnie przesuwaj nić wzdłuż każdego zęba, tworząc kształt litery C. Na koniec przesuwaj nić w górę i w dół, aż do linii dziąseł.
 4. Spraw, aby wszystko było zabawą. Szczotkowanie i nitkowanie zębów nie musi być przykrym obowiązkiem. Rodzic może sprawić, że szczotkowanie i nitkowanie zębów stanie się zabawą, zamieniając je w grę, zachęcając dziecko do naśladowania czynności wykonywanych przez rodzica, grając muzykę i wiele innych.
 5. Nie wstydź się. Jeśli nie masz pewności co do najlepszych sposobów dbania o zdrowie fizyczne i jamy ustnej swojego dziecka, pamiętaj, że nie jesteś sam. Badania wskazują, że 75% rodziców nie wie, kiedy po raz pierwszy zabrać dziecko do dentysty. Tymczasem Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) zaleca, aby rodzice zabrali dziecko do dentysty po pojawieniu się pierwszego zęba lub nie później niż w dniu jego pierwszych urodzin.

Wybór właściwego dentysty może okazać się trudny. Jako rodzic będziesz chciał przeznaczyć mnóstwo czasu i środków na znalezienie odpowiedniego dentysty dla swojego dziecka. Na szczęście jesteśmy tu, aby pomóc Ci usprawnić poszukiwania właściwego dentysty. Oto kilka pytań, które warto rozważyć podczas oceny dentysty dla swojego syna lub córki:

 • Czy dany dentysta jest dentystą dziecięcym? Stomatolodzy dziecięcy koncentrują się na profilaktyce stomatologicznej i mogą zaoferować różne zalecenia i sugestie, aby pomóc dziecku w wypracowaniu pozytywnych nawyków dotyczących zdrowia jamy ustnej, które będą trwały przez całe życie.
 • Czy gabinet dentystyczny jest wielospecjalistyczny? Gabinet stomatologiczny, w którym pod jednym dachem pracują lekarze o wielu specjalnościach, oferuje bezprecedensową wiedzę i wsparcie w zakresie zdrowia jamy ustnej.
 • Czy gabinet dentystyczny jest przyjazny dla dzieci? Zabranie dziecka do gabinetu przyjaznego dzieciom zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnych doświadczeń i zmniejsza ryzyko, że Twój syn lub córka będą się obawiać wizyt u dentysty w nadchodzących latach.
 • Czy gabinet dentystyczny jest wesołym miejscem? Wesoły gabinet stomatologiczny to wygodne środowisko dla dzieci, które dzięki temu poczują się zrelaksowane podczas korzystania z opieki dentystycznej.
 • Czy dentysta i personel starają się nawiązać relację z dzieckiem? Dentysta i jego personel powinni starać się zrobić wszystko, co możliwe, aby dowiedzieć się o dziecku i zapewnić mu wyjątkową opiekę stomatologiczną przez cały czas.

The Super Dentists zostały dając dzieci w San Diego County super uśmiechy dla ponad dwóch dekad. Nasza stomatologia dziecięca, specjaliści ortodoncji i specjaliści stomatologii rodzicielskiej starają się zapewnić dzieciom i rodzicom wyjątkowe wsparcie raz po raz. W ten sposób zapewniamy niesamowitą opiekę, która skutkuje zdrowymi uśmiechami, pięknymi twarzami i silnym poczuciem pewności siebie i własnej wartości. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami już dziś.

What Every Parent Should Know About Their Child's Dental Health was last modified: Czerwiec 13th, 2018 przez. Superstomatolodzy