Stomatologia & Ortodoncja

#

Insider | Tak, wizyta u dentysty jest bezpieczna

  • 5 czerwca 2022

  • Nie ma dowodów na przenoszenie koronawirusa w gabinetach stomatologicznych od czasu ponownego otwarcia wielu z nich w maju.
  • Dentyści stosują uniwersalne środki ostrożności, aby zapobiec przenoszeniu wszelkich chorób zakaźnych.
  • Zdrowie jamy ustnej ma kaskadowy wpływ na ogólny stan zdrowia, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i profilaktyczna opieka stomatologiczna.
Niektórzy ludzie mogą się wahać, czy odwiedzić dentystę w czasie pandemii koronawirusów, zwłaszcza po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia zasugerowała w sierpniowym komunikacie, by tego nie robić.

Jednak dla pacjenta jest to czynność o niskim stopniu ryzyka, powiedział Amesh Adalja, ekspert ds. chorób zakaźnych w Centrum Bezpieczeństwa Zdrowotnego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

"Bardziej martwiłbym się o mojego dentystę niż o to, że sam zaraziłbym się tam wirusem" - powiedział Adalja w rozmowie z serwisem Insider.

Dentyści też nie są zbytnio zaniepokojeni. Po wydaniu przez WHO zalecenia, aby w pewnych sytuacjach opóźnić rutynową opiekę stomatologiczną z powodu COVID-19, Amerykańskie Stowarzyszenie Dentystyczne wydało oświadczenie, w którym "z szacunkiem, ale stanowczo się z nim nie zgadza".

"Naszym pierwszym zadaniem jest upewnienie się, że nasi pacjenci są bezpieczni" - powiedział serwisowi Insider prezydent Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego Chad Gehani, DDS. "Gdybyśmy nie uważali, że pacjenci są bezpieczni, po prostu w ogóle nie poszlibyśmy do gabinetu. W marcu, kwietniu i maju nie udzielalibyśmy nawet pomocy w nagłych wypadkach".

Od połowy maja większość gabinetów stomatologicznych w USA jest otwarta dla rutynowej opieki. Kami Hoss, DDS, powiedziała, że

w ciągu tych czterech miesięcy nie odnotowano żadnych przypadków przeniesienia wirusa COVID-19 w gabinetach stomatologicznych - to "niezwykłe osiągnięcie".

Oprócz wdrożenia nowych procedur badań przesiewowych dentyści podjęli kroki w celu opróżnienia poczekalni, zmniejszenia ilości aerozoli powstających podczas niektórych zabiegów stomatologicznych oraz zwiększenia ilości środków ochrony osobistej noszonych przez pracowników stomatologicznych od momentu ponownego otwarcia gabinetu.

Dentyści traktują każdego pacjenta tak, jakby mógł być nosicielem każdej choroby zakaźnej.

Dentyści mają do czynienia z możliwością kontaktu z chorobami zakaźnymi, od HIV po zapalenie wątroby, jeszcze na długo przed pandemią koronawirusów.

"Jako zawód jesteśmy ekspertami w dziedzinie kontroli zakażeń" - powiedział Hoss. "Zawsze mieliśmy do czynienia z chorobami zakaźnymi i chorobami, które łatwo przenoszą się przez powietrze lub krew".

Standardową praktyką stomatologów i higienistek jest noszenie masek i rękawiczek, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia lub zarażenia się chorobami, a od czasu pandemii zwiększyli oni tylko środki ochrony indywidualnej, powiedział Hoss.

ADA zaleca również dodatkowe środki ostrożności w celu ograniczenia powstawania aerozoli, które mogą przenosić cząstki wirusów w powietrzu. Środki te obejmują stosowanie odsysania o dużej mocy zawsze, gdy jest to możliwe, a w przypadku dłuższych zabiegów - ograniczanie ekspozycji za pomocą gumowych osłon dentystycznych.

W najbliższym czasie w poczekalniach nie znajdziesz czasopism

Jak powiedział Gehani, kiedy w marcu gabinety stomatologiczne w USA zostały zamknięte dla pacjentów bez nagłych wypadków, głównym problemem było przenoszenie wirusa w zatłoczonych poczekalniach, a nie podczas interakcji dentysta-pacjent.

Od tego czasu ADA zachęca dentystów do ograniczenia liczby osób, które przechodzą przez ich gabinety, oraz do zabrania niektórych wspólnych przedmiotów, których mogą dotykać. W gabinecie Gehani w Nowym Jorku poczekalnia, w której mogło przebywać 14 osób, mieści obecnie cztery - i nie ma w niej żadnych czasopism.

Hoss powiedział, że proces odprawy, który wcześniej odbywał się w jego poczekalni, jest obecnie niemal całkowicie wirtualny. Pacjenci przechodzą badania telefoniczne przed umówieniem się na wizytę, wypełniają formularze online zamiast w recepcji, a przed wejściem do gabinetu są ponownie badani i sprawdzana jest ich temperatura.

Zdrowie jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia, więc nie czas teraz na pomijanie czyszczenia.

Jak mówi Hoss, większość zabiegów stomatologicznych ma charakter profilaktyczny, dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić zęby i nie odkładać na później wypełniania ubytków. Zwlekanie z prostym zabiegiem może w przyszłości skutkować dużo bardziej kosztowną i skomplikowaną operacją.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może mieć również "kaskadowy wpływ" na inne aspekty Twojego zdrowia, powiedział Adalja. Powiedział, że nigdy nie opowiadał się za zamykaniem gabinetów dentystycznych w czasie pandemii, ponieważ uważa stomatologię za podstawową służbę zdrowia.

Badania wykazały, że choroby dziąseł wiążą się z wyższym ryzykiem demencji, chorób serca i reumatoidalnego zapalenia stawów, a także innych problemów zdrowotnych. Według wstępnego wydruku badania, które ma zostać opublikowane w przyszłym miesiącu w Journal of the California Dental Association, pacjenci z chorobą dziąseł w grupie COVID-19 mają większe ryzyko wystąpienia ostrych powikłań oddechowych i śmierci.

"W czasie pandemii jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić, to zachować zdrowie, a zdrowie zaczyna się od zdrowia jamy ustnej" - powiedział Hoss.

Ten artykuł autorstwaAndrei Michelson

został pierwotnie opublikowany na stronie Insider.com 18 września 2020 r. Insider| Yes, it's safe to go to the dentist was last modified: Październik 16, 2020 by Super Dentyści