Stomatologia & Ortodoncja

#

Mothering.com I Porady dotyczące zdrowia jamy ustnej

  • 10 maja 2022

Być może nie jesteś zaskoczona, ale zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka zaczyna się już w łonie matki! Luty jest Narodowym Miesiącem Zdrowia Stomatologicznego Dzieci i mieliśmy szczęście gościć dr Kami Hoss, współzałożycielkę The Super, która podzieliła się z nami kilkoma wspaniałymi wskazówkami dotyczącymi zdrowia jamy ustnej naszych najmłodszych!

Artykuł gościnny autorstwa dr Kami Hoss

Nawyki mamy dotyczące szczotkowania i nitkowania zębów mogą odegrać ważną rolę w zdrowiu jamy ustnej dziecka. Co więcej, istnieje kilka innych wskazówek, o których przyszli rodzice mogą nie wiedzieć.

Jestem dentystą i tatą uroczego ośmioletniego chłopca. Wiem więc, jak ważny dla rodzica jest każdy aspekt zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że pomoże Ci to w Twojej ekscytującej podróży - zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka.

Mając to na uwadze, oto pięć rzeczy, które musisz wiedzieć, przygotowując się do swojego pierwszego lub kolejnego dziecka.

Wskazówka 1. Dbaj o własne

zdrowie jamy ustnej Jama ustna dziecka zaczyna się rozwijać jeszcze przed jego narodzinami, a sposób, w jaki matki dbają o swoje zęby, odgrywa niedocenianą rolę.

Jeśli mama ma zły stan zdrowia jamy ustnej, może to skutkować wieloma komplikacjami w czasie ciąży, takimi jak niepłodność i przedwczesny poród. Ponadto rodzice mogą przekazywać swoim dzieciom drobnoustroje znajdujące się w ich własnych jamach ustnych. W zależności od stanu zdrowia mikrobiomu jamy ustnej rodziców, czyli miliardów mikroorganizmów, które żyją w ich ustach, może to być korzystne lub niekorzystne.

Wskazówka 2. Karm piersią (jeśli to możliwe) dla zdrowia jamy ustnej.
Wiemy, że karmienie piersią nie jest możliwe w każdej sytuacji rodzicielskiej i może to być skomplikowana decyzja. Jeśli jednak uda Ci się to zrobić, korzyści dla zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka mogą być znaczące. Podczas gdy lekarze zazwyczaj zachęcają młode matki do karmienia piersią, ponieważ chroni ono niemowlęta przed alergiami, poprawia zdrowie żołądka i zmniejsza ryzyko infekcji, jedną z rzeczy, o której często się nie mówi, ale która jest równie ważna, jest fakt, że odgrywa ono również ogromną rolę w zdrowiu jamy ustnej Twojego dziecka.

Mleko kobiece, będące mieszanką złożonych białek, lipidów i węglowodanów, odżywia rosnącą jamę ustną i nowy mikrobiom powstały w wyniku przejścia dziecka przez kanał rodny. Karmienie piersią minimalizuje również ryzyko wystąpienia ubytków w zębach dziecka w porównaniu z piciem słodzonych soków lub preparatów do żywienia niemowląt.

Dodatkowo, gdy pierś przylega do podniebienia dziecka, jej ciężar i kształt fizyczny pomaga w prawidłowym ukształtowaniu się podniebienia. Mięśnie jamy ustnej dziecka wzmacniają się dzięki ruchowi ssania i uczą dziecko oddychać przez nos. Wszystkie te czynniki wspomagają prawidłowy wzrost szczęk, zmniejszając stłoczenia zębów w miarę dojrzewania dziecka.

Wskazówka 3. Zrezygnuj z nocnego karmienia, jeśli dziecko jest w stanie przespać całą noc.
Nakłanianie dziecka do zasypiania poprzez karmienie go może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej. Mleko, mleko modyfikowane lub sok mogą pozostawać na zębach śpiącego dziecka, co może powodować ubytki. Szkliwo na zębach mlecznych jest cieńsze niż na zębach stałych. Co więcej, miazga w zębach mlecznych jest stosunkowo większa - dlatego też uszkodzenia spowodowane ubytkami powstają szybciej.

Wycieranie dziąseł i zębów dziecka po karmieniu pomoże, ale jeśli Twoje dziecko jest fizycznie gotowe do przespania nocy, najlepszym sposobem ochrony jego zębów będzie odstawienie nocnego karmienia.

Wskazówka 4. Zwracaj uwagę na nawyki językowe swojego dziecka, ponieważ mówią one bardzo wiele.
Język stanowi - jeśli chodzi o porównanie wielkości - najsilniejszą grupę mięśni w ludzkim ciele. U niemowląt język odgrywa zasadniczą rolę w ssaniu, połykaniu, odczuwaniu smaku, rozwoju szczęki i dróg oddechowych oraz w mowie.

Dzieci mogą nabrać złych nawyków językowych, ale są to nawyki, które można skorygować. Najważniejszym z nich jest ssanie języka, co może prowadzić do nieprawidłowego zamocowania podczas karmienia piersią. Inne dzieci trzymają je z tyłu ust lub używają ich do wypychania brodawki z ust. Negatywne konsekwencje złych nawyków językowych obejmują nie tylko nieodpowiednie karmienie piersią, ale także problemy z mową, połykaniem, chrapaniem, bezdechem sennym i wadami zgryzu, czyli nieprawidłowym ustawieniem zębów i zgryzu. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z językiem, polecam skorzystanie z usług konsultanta laktacyjnego lub wizytę u doświadczonego stomatologa dziecięcego.

Wskazówka 5. Najlepsze wskazówki dotyczące ząbkowania.
W wieku od czterech do sześciu miesięcy zazwyczaj rozpoczyna się ząbkowanie, które może trwać do około drugiego roku życia dziecka. Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: Nie zalecam stosowania żeli doustnych ani żadnych innych leków. Stanowią one niepotrzebne ryzyko dla zdrowia.

Można bezpiecznie używać schłodzonych gryzaków, ale nie należy ich zamrażać, ponieważ usta dziecka są zbyt wrażliwe na tak niskie temperatury. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby zwracać uwagę na jakość wszystkiego, co dziecko wkłada do ust. Na przykład FDA zaleca, aby unikać naszyjników z gryzakami ze względu na ryzyko dla zdrowia.

Jeśli chodzi o ząbkowanie, pamiętaj, że choć dzieci bywają niespokojne, ich rozdrażnienie nie stanowi długotrwałego problemu. Dlatego uważaj, co robisz w reakcji, gdy jesteś w domu. Jeśli Twoje dziecko ciągle płacze, boli je ucho, ma biegunkę, gorączkę, kaszle lub odmawia karmienia, zabierz je do lekarza, aby się zabezpieczyć.

Po ponad 20 latach pracy w stomatologii i prawie dziesięciu w ojcostwie, oto moje najlepsze sugestie dla rodziców przygotowujących się do kolejnej przygody. Większe zadanie, jakim jest rodzicielstwo, nie jest łatwe, ale zdrowie jamy ustnej może być bardzo łatwe do opanowania, jeśli tylko będziesz pamiętać o tych pięciu wskazówkach.

Dr Kami Hoss jest ortodontą i ortopedą stomatologicznym z San Diego, autorką i założycielką portalu The Super Dentists oraz Howard Healthcare Academy. Jest członkiem Rady Doradców w UCLA School of Dentistry, gdzie wcześniej uzyskał tytuł doktora chirurgii stomatologicznej. Dr Hoss jest uznanym w kraju prelegentem i poszukiwanym ekspertem w dziedzinie zdrowia jamy ustnej i jego wpływu na ogólny stan zdrowia i samopoczucie emocjonalne. Odwiedź jego profil online.

Mothering.com I Porady dotyczące zdrowia jamy ustnej was last modified: Luty 12, 2021 by Super Dentyści