Stomatologia & Ortodoncja

#

Pomocne wskazówki dotyczące nitkowania zębów

  • 25 listopada 2021

Zaktualizowano: 2/7/2020

Nitkowanie zębów. Wszyscy wiemy, że jest to ważne, ale tak niewielu z nas to robi. Nitkowanie wydaje się często tak mało istotnym zadaniem, że jego wkład w zdrowie jamy ustnej jest często pomijany. Jednak nitkowanie jest w rzeczywistości kluczową częścią nie tylko zdrowia naszych zębów, ale także naszego ogólnego stanu zdrowia, ponieważ nitkowanie zostało ostatnio powiązane z zapobieganiem takim chorobom jak cukrzyca. Nić dentystyczna jest w stanie dotrzeć do maleńkich szczelin między zębami, do których nie dociera szczoteczka, a jej brak może prowadzić do chorób przyzębia lub nieświeżego oddechu. Niestety, wiele osób nie wie, jak prawidłowo używać nici dentystycznej i może w ten sposób wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Fakty na temat nitkowania zębów

W 2010 roku organizacja Healthy People opublikowała statystyki dotyczące higieny jamy ustnej. Statystyki te wykazały, że tylko około połowa amerykańskiej populacji twierdzi, że nitkuje zęby codziennie. Ponadto, stwierdzono, że 18,5% w ogóle nie używa nici dentystycznej. Jeśli ta liczba nie robi na Tobie wrażenia, sprawdź ten fakt: osoba, która nitkuje zęby raz dziennie, powinna zużyć około 122 jardów nici rocznie. Jednak statystyki sprzedaży pokazują, że każdego roku sprzedaje się średnio tylko 18 jardów nici na osobę. Czy to pokazuje, jak to wygląda w Twojej perspektywie?

Dodatkowe statystyki dotyczące nitkowania zębów:

    73% ludzi twierdzi, że wolałoby zrobić zakupy spożywcze niż nitkować zęby. Kobiety częściej używają nici dentystycznej niż mężczyźni Osoby w wieku 31-60 lat częściej używają nici dentystycznej niż inne grupy wiekowe. Około 40% osób, które nitkują zęby, robi to nieprawidłowo.

Właściwy sposób nitkowania zębów

Kiedy większość ludzi nitkuje zęby, przewleka nić przez zęby, a następnie "piłuje" ją tam i z powrotem. Ta technika jest w rzeczywistości szkodliwa, ponieważ może powodować ścieranie zęba. Ciągłe nitkowanie w ten sposób może ostatecznie doprowadzić do powstania bruzd w zębie.

Prawidłowy sposób nitkowania polega na rozpoczęciu od górnej części zęba, blisko linii dziąseł, i sprowadzeniu nici w dół. Następnie przejdź na czystą część nici i przejdź do następnego zęba. Nie chcesz używać tej samej części nici, ponieważ po jednym użyciu jest ona pokryta płytką nazębną. Ponowne jej użycie spowoduje tylko zwiększenie ilości bakterii, które już tam są.

Należy również uważać, aby nie używać nici zbyt agresywnie, ponieważ w przeciwnym razie możesz skaleczyć się w dziąsła i spowodować krwawienie. Nitkowanie zębów raz dziennie to wystarczająca ilość, a zaleca się, aby nitkować je na noc. Nitkowanie w nocy jest bardziej skuteczne w zapobieganiu próchnicy zębów i chorobom dziąseł; w przeciwnym razie bakterie pozostałyby w Twojej jamie ustnej przez całą noc.

Wybór nici dentystycznej

Istnieje wiele różnych opcji nici dentystycznych. Eksperci zalecają trzymanie się zwykłej nici dentystycznej, w przeciwieństwie do harpunów lub wykałaczek. Są one często łatwiejsze, ale zwykła nić jest najskuteczniejsza.

Jeśli masz mosty lub szerokie przestrzenie między zębami, lepszym wyborem może być szeroka nić lub taśma dentystyczna. Jeśli chodzi o nić woskowaną i niewoskowaną lub wstążkę i sznurek, to jest to raczej kwestia preferencji niż skuteczności. Woskowana nić łatwiej przesuwa się między zębami, natomiast niewoskowana piszczy, gdy zęby są czyste, więc zawsze wiesz, że wykonałeś dobrą robotę. Wstążka ma większą powierzchnię niż sznurek, a sznurek może czasem przeciąć Ci palce, jeśli nie jesteś ostrożny. Wszystkie są skuteczne - wybór należy do Ciebie.

Nitkowanie zębów jest kluczowym elementem higieny jamy ustnej, jednak nie powinno być stosowane zamiast szczotkowania. Nitkowanie najlepiej sprawdza się jako uzupełnienie szczotkowania, dzięki czemu jama ustna jest wolna od bakterii. Twoje zęby nie są w pełni oczyszczone, dopóki nie zaczniesz ich nitkować, więc pamiętaj o nitkowaniu przynajmniej raz dziennie, aby zapewnić sobie zdrowy uśmiech.