Stomatologia & Ortodoncja

#

Co każdy pacjent powinien wiedzieć o rentgenach stomatologicznych i bezpieczeństwie?

 • 17 sierpnia 2022

Rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne odgrywają kluczową rolę w zdrowiu jamy ustnej. Umożliwiają one lekarzowi stomatologowi ocenę rozwoju zdrowia jamy ustnej pacjenta i zidentyfikowanie problemów związanych z zębami, szczęką i tkankami miękkimi jamy ustnej. Ponadto, zdjęcia rentgenowskie pomagają dentyście postawić dokładną diagnozę i określić najlepszy sposób postępowania w leczeniu problemów zdrowotnych jamy ustnej.

Jednak każdy pacjent chce wiedzieć: czy stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne?

The Super Dentists troszczy się o opiekę stomatologiczną i ortodontyczną Twojej rodziny. A my martwimy się również o Twoje bezpieczeństwo! Ponieważ wielu rodziców pyta nas cały czas o zdjęcia rentgenowskie i czy stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne, pomyśleliśmy, że będzie to świetny pomysł, aby zająć się tym pytaniem tutaj.

Ale po pierwsze, dlaczego w ogóle zleca się wykonanie prześwietlenia zębów? Jakie powszechne (i nie tak powszechne) schorzenia stomatologiczne lub ortodontyczne uzasadniają wykonanie zdjęcia rentgenowskiego?

Jakie schorzenia wymagają wykonania zdjęcia rentgenowskiego?

Istnieje również kilka innych powodów, dla których lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Są to między innymi:

 • Monitorowanie zdrowia jamy ustnej Leczenie urazów i powrót do zdrowia: Jeśli dziecko lub osoba dorosła doznała urazu jamy ustnej, dentysta może wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby śledzić postępy w gojeniu się ran i upewnić się, że pacjent może w pełni wyzdrowieć.
 • Rozpoznawanie infekcji jamy ustnej: Jamy w zębach, zapalenie dziąseł i inne infekcje jamy ustnej są problematyczne. Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu dentysta jest lepiej niż kiedykolwiek przygotowany do rozpoznania infekcji jamy ustnej, zanim wymknie się ona spod kontroli.
 • Określenie, czy konieczne jest leczenie ortodontyczne: Dentysta czasami wykorzystuje zdjęcie rentgenowskie do określenia, czy należy zalecić leczenie ortodontyczne.

Nie wszystkie zdjęcia rentgenowskie są jednakowe. Lekarz stomatolog może zalecić wykonanie jednego lub kilku z następujących zdjęć rentgenowskich:

 • Bitewing: Badanie koron górnych i dolnych zębów w jednej części jamy ustnej, identyfikacja ubytków w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej i ocena wypełnień.
 • Periapical: Wyświetlanie zęba od korony do korzenia w celu zbadania jednego lub dwóch zębów pod kątem problemów z korzeniem, ubytków i problemów zdrowotnych jamy ustnej, które mają wpływ na otaczającą kość szczęki.
 • Panoramiczne: Pokaż całą jamę ustną i jest często używany do śledzenia rozwoju zębów dziecka, aby określić, czy ortodoncja jest konieczna.
 • Okluzyjne: Ilustruje łuk zębów z górnej lub dolnej szczęki.
 • Ortodontyczny: Obrazuj stronę głowy dziecka.
 • Tomografia komputerowa wiązki stożkowej (CBCT): Zapewnij trójwymiarowy widok jamy ustnej pacjenta, aby pomóc dentyście ocenić rozwój i przestrzeń zębów.

Czy stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne? Najważniejsze informacje, które trzeba znać

Promieniowanie rentgenowskie emituje pewne promieniowanie, ale według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) narażenie na promieniowanie związane z rentgenem stomatologicznym jest minimalne w porównaniu z ludzkimi i naturalnymi źródłami promieniowania. Według danych amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego (U.S. Nuclear Regulatory Commission) Amerykanie otrzymują średnio około 0,62 rem (620 mrem) dawki promieniowania rocznie. ADA zauważa, że radiogramy dentystyczne stanowią około 2,5% dawki promieniowania otrzymanej w wyniku wszystkich medycznych zdjęć radiologicznych i fluoroskopii (medyczne procedury obrazowania rentgenowskiego).

Technologie i metody wykonywania zdjęć rentgenowskich różnią się w gabinetach stomatologicznych i medycznych w całych Stanach Zjednoczonych. Super Dentists korzysta z najnowszych technologii w swoich sześciu biurach w San Diego.

Na przykład, ADA promuje Image Gently, krajową kampanię bezpieczeństwa rentgenowskiego, która została uruchomiona w 2008 roku. Image Gently zachęca dentystów i innych pracowników medycznych do ograniczenia dawek promieniowania podczas badań obrazowych u dzieci. Oferuje również następujące wskazówki dotyczące bezpieczeństwa promieniowania rentgenowskiego dla stomatologów dziecięcych:

 • Używaj zdjęć rentgenowskich w zależności od potrzeb pacjenta, a nie rutynowo.
 • Wybierz najszybszy dostępny receptor obrazu
 • Wybieraj tomografię wiązki stożkowej tylko w razie potrzeby
 • Skup wiązkę promieniowania rentgenowskiego wyłącznie na obszarze leczenia pacjenta
 • Zapewnij pacjentowi kołnierz lub osłonę tarczycy podczas procedury rentgenowskiej
 • Ograniczenie ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie do dawki "dziecięcej".

ADA jest jedną z ponad 80 organizacji opieki zdrowotnej, które promują Image Gently. Ale na dzień dzisiejszy nie ma standardowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa promieniowania rentgenowskiego dla wszystkich amerykańskich praktyk dentystycznych i gabinetów medycznych. Oznacza to, że narażenie na promieniowanie podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich może być różne w przypadku zabiegów stomatologicznych i medycznych. Oznacza to również, że ilość promieniowania emitowanego przez aparat rentgenowski może być różna w zależności od tego, gdzie pacjent udaje się na leczenie stomatologiczne lub medyczne.

Zgodnie z danymi ADA, osoba ciesząca się dobrym zdrowiem i o obniżonym ryzyku wystąpienia chorób zębów może wykonywać zdjęcia rentgenowskie co 24 do 36 miesięcy. Ta liczba różni się w zależności od wieku pacjenta, i zapewnić The Super Dentists podjąć wszelkie środki ostrożności, aby promować zdrowy uśmiech dla każdego pacjenta. Obejmuje to optymalne planowanie wszystkich stomatologicznych zdjęć rentgenowskich.

Jak Super Dentyści obsługują zdjęcia rentgenowskie pacjentów?

Na Super Dentists z San Diego, staramy się zapewnić bezpieczne, skuteczne opieki stomatologicznej dla dzieci i dorosłych. W ramach naszego zaangażowania na rzecz naszych pacjentów, ich zdrowia i dobrego samopoczucia, korzystamy z najnowocześniejszych technologii rentgenowskich, aby pomóc chronić dzieci i dorosłych przed promieniowaniem. Czy stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne? W The Super Dentists z pewnością są! W naszych gabinetach uważamy, że każda wizyta u dentysty powinna być tak niezwykła jak Twoje dziecko, a to oznacza również rozsądne, potrzebne zdjęcia rentgenowskie.

Nasze technologie wykrywania ubytków bez promieniowania pozwalają nam na wykorzystanie autofluorescencji do identyfikacji ubytków i uszkodzeń tkanek w jamie ustnej. Pomagają nam one dokładnie wykryć problemy stomatologiczne i zapewniają natychmiastową diagnozę ubytków i pęknięć w zębach. Następnie, jeśli zidentyfikujemy problem zdrowotny w jamie ustnej, możemy odpowiednio leczyć tylko chore miejsce.

Super Dentists zapewnia również cyfrowe, panoramiczne i cefalometryczne zdjęcia rentgenowskie. Nasze cyfrowe zdjęcia rentgenowskie są natychmiastowe, a wyniki naszych zdjęć rentgenowskich mogą być udostępniane opiekunom medycznym na całym świecie. Podczas gdy przeciętny gabinet stomatologiczny bitewny lub tylno-przedni (PA) emituje 0,5 mrem promieniowania, nasze cyfrowe zdjęcia rentgenowskie emitują około 0,08 mrem promieniowania.

Porównywalnie, nasze panoramiczne i cefalometryczne zdjęcia rentgenowskie są używane do leczenia ortodontycznego. Zapewniają one dwuwymiarowe obrazy jamy ustnej i szczęki pacjenta, a także pomagają nam zdiagnozować problemy zdrowotne jamy ustnej pacjenta i opracować indywidualny plan leczenia. W ten sposób możemy najlepiej pomóc pacjentowi osiągnąć zdrowy, piękny uśmiech.

The Super Dentists wykonuje zdjęcia rentgenowskie tylko wtedy, gdy są one absolutnie konieczne i chronimy naszych pacjentów, zakładając im ołowiany fartuch, aby chronić ich narządy przed minimalnym narażeniem na promieniowanie podczas badania. Szybko i bezpiecznie wykonujemy zdjęcia rentgenowskie, przeglądamy wyniki i oferujemy zalecenia dotyczące leczenia w oparciu o nasze ustalenia. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości lub pytania przed lub po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, wystarczy zapytać technika dentystycznego.

Bezpieczeństwo zdjęć rentgenowskich w gabinecie stomatologicznym

Bezpieczeństwo dziecka to najważniejszy priorytet dla rodziców. Jednak w gabinetach stomatologicznych stosuje się różne technologie rentgenowskie, które emitują różne ilości promieniowania.

W The Super Dentists zdrowie i dobre samopoczucie naszych pacjentów są dla nas najważniejsze. Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z promieniowaniem rentgenowskim i aby je zwalczyć, stosujemy najnowsze technologie rentgenowskie. Nasz zespół podejmuje maksymalne środki ostrożności, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo podczas procedur rentgenowskich i wykonuje zdjęcia rentgenowskie w zależności od potrzeb.
Bierzemy pod uwagę częstotliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich, historię chorób zębów w rodzinie i inne ważne czynniki, aby zapewnić każdemu pacjentowi komfort leczenia. Pomagamy naszym pacjentom rozważyć zalety i wady procedur rentgenowskich, aby mogli podjąć świadomą decyzję w oparciu o ich osobiste potrzeby.

The Super Dentists to przede wszystkim bezpieczeństwo - i zapewnienie każdemu pacjentowi wyjątkowego doświadczenia za każdym razem, gdy odwiedza nasz gabinet. Przekonaj się, dlaczego 1 na 5 dzieci w San Diego jest dzieckiem Super Dentists!

Rentgen stomatologiczny może wydawać się skomplikowany na początku, ale The Super Dentists chętnie pomaga pacjentom zrozumieć rentgen i bezpieczeństwo rentgenowskie. Jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z pytaniem "czy stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne", nie wahaj się z nami skontaktować. Aby dowiedzieć się więcej o naszych rentgenach stomatologicznych lub umówić się na konsultację z jednym z naszych dentystów, skontaktuj się z nami już dziś pod numerem 1 (855) GO SUPER lub wyślij sms-a do The Super Dentists pod numer 1 (844) 765-1234. Możesz również umówić się na badanie, w tym na zdjęcia rentgenowskie online.

Co każdy pacjent MUSI wiedzieć o rentgenach stomatologicznych i bezpieczeństwie was last modified: Marzec 20, 2020 przez Super Dentyści