Stomatologia & Ortodoncja

#

Well + Good I 3 rzeczy, które mogą się stać z Twoimi zębami w ciąży

  • 24 kwietnia 2022
Większość ludzi wie, że z ciążąwiążąsię pewne objawy, takie jak poranne mdłości czy ciągłe sikanie. Ale jest jeszcze jedna rzecz, która może się zdarzyć? Zmiany w stanie zdrowia Twojej jamy ustnej mogą prowadzić do wielu bólów zębów w czasie ciąży.

Gdy jesteś w ciąży, Twoje hormony ulegają wahaniom, a ich skutki możesz zacząć dostrzegać w swojej jamie ustnej. "Wyższy poziom progesteronu sprawia, że kobiety w ciąży są bardziej podatne na rozwój bakterii i płytki nazębnej, podczas gdy [zwiększony poziom estrogenu] powoduje wzrost przepływu krwi do dziąseł, przez co stają się one bardziej obrzmiałe i wrażliwe" - mówi Kami Hoss, DDS, ortodonta z San Diego.

Od krwawiących dziąseł po przesuwające się zęby - oto czego możesz się spodziewać, jeśli chodzi o Twoje zęby w czasie ciąży - oraz jak sobie z tym poradzić - według dwóch ekspertów stomatologicznych.

1. Krwawienie dziąseł

Przyczyna:

Jeśli jesteś obecnie w ciąży, możesz doświadczyć krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów między 14. a 30. tygodniem ciąży, a wszystko to za sprawą nieustannie zmieniających się hormonów. "Wzrost poziomu estrogenu, estradiolu i progesteronu może powodować zapalenie dziąseł wywołane ciążą" - mówi Nicolas A. Ravvon, DDS, chirurg plastyczny zajmujący się leczeniem periodontologicznym w Beverly Hills. Zapalenie dziąseł jest pierwszym etapem choroby dziąseł i może wystąpić, gdy płytka nazębna znajdująca się wzdłuż linii dziąseł nie jest prawidłowo usuwana. Płytka nazębna jest siedliskiem bakterii, które infekują dziąsła, powodując ich krwawienie i wrażliwość. Jest to ten sam rodzaj płytki nazębnej, z którym ludzie mają do czynienia przez cały czas, ale zmiany hormonalne w czasie ciąży zwiększają wrażliwość na nią.

Rozwiązanie:

Na szczęście stan zapalny dziąseł wywołany ciążą jest odwracalny i powinien ustąpić, gdy poziom hormonów wróci do normy. W międzyczasie dwa razy dziennie delikatnie szczotkuj zęby szczoteczką o miękkim włosiu, która nie będzie dodatkowo podrażniać wrażliwych dziąseł. Dodatkowo, przejście na naturalną pastę do zębów może również pomóc, ponieważ takie formuły są zwykle mniej ścierne niż tradycyjne.

2. Przesuwające się zęby

Przyczyna:

Przesuwanie się zębów w czasie ciąży jest częstym zjawiskiem, a to za sprawą zapalenia przyzębia - infekcji dziąseł, która nasila się na skutek - jak się domyślasz - zmian hormonalnych. "Zapalenie przyzębia to postępująca choroba, która uszkadza tkankę dziąseł, a to z kolei może uszkodzić kość podtrzymującą zęby, uwydatniając ich przemieszczanie się" - mówi dr Ravvon. "Jest ona spowodowana przewlekłym stanem zapalnym, który nie jest leczony".

Rozwiązanie:

Chociaż myśl o przesuwaniu się zębów może wydawać się niepokojąca, dobra wiadomość jest taka, że o ile nie masz żadnych wcześniejszych schorzeń ani choroby dziąseł, stan ten jest tymczasowy. Chociaż może powodować ból zębów w czasie ciąży, nie spowoduje utraty zębów w przyszłości. Według dr Ravvona, zapaleniu przyzębia można w dużej mierze zapobiec dzięki dobrym nawykom szczotkowania i nitkowania zębów oraz regularnym wizytom u dentysty w celu usunięcia płytki nazębnej i zmniejszenia stanu zapalnego. Podczas szczotkowania umieść włosie szczoteczki wzdłuż linii dziąseł pod kątem 45 stopni, tak aby szczotkowało ono powierzchnię zęba i linię dziąseł, co pomaga usuwać nagromadzoną płytkę nazębną. Codziennie używaj nici dentystycznej i antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, aby zapobiec rozwojowi bakterii i ograniczyć dalsze reakcje zapalne w jamie ustnej.

3. Próchnica zębów

Przyczyna:

Jest to efekt domina codziennych dolegliwości ciążowych, których doświadczasz w kolejnych trymestrach. Według doktora Ravvona, ciężarne są bardziej narażone na próchnicę zębów z powodu zachcianek na słodycze i porannych mdłości. Szkodliwy cukier i kwasy żołądkowe powstające podczas wymiotów mogą powodować erozję szkliwa zębów, a w niektórych przypadkach nasilać nadwrażliwość zębów.

Rozwiązanie:

Aby zwalczyć skutki działania kwasów żołądkowych, dr Hoss sugeruje coś, co brzmi sprzecznie z intuicją. "Odradzam kobietom w ciąży szczotkowanie zębów bezpośrednio po wymiotach, ponieważ właśnie wtedy zęby są bardzo podatne na erozję i uszkodzenia". Zamiast tego radzi, aby przepłukać zęby ciepłą wodą i odczekać, zanim zaczniesz je szczotkować.

Kiedy należy zgłosić się do dentysty

Jeśli chodzi o wizyty u dentysty w czasie ciąży, liczy się odpowiednia pora. "Zalecam moim ciężarnym pacjentkom, aby przychodziły na czyszczenie zębów zarówno na początku, jak i pod koniec drugiego trymestru" - wyjaśnia Ravvon, zaznaczając, że z rezerwacją terminu najlepiej poczekać do końca pierwszego trymestru. "W przypadku kobiet bez istniejącej wcześniej choroby dziąseł zmiany [w zębach], których doświadczasz w czasie ciąży, są tymczasowe i łagodne, co oznacza, że zmiany te są odwracalne po ciąży". Dbaj o regularne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów - i nie przejmuj się zbytnio stanem zapalnym, krwawieniem i wrażliwością, które pojawiają się wraz z bólem zęba w czasie ciąży. To wszystko jest po prostu związane z tym obszarem, mamo".

Ten artykuł autorstwa Stephanie Montes został pierwotnie opublikowany na Well + Good 21 lutego 2021 roku.

Well +Good I 3 rzeczy, które mogą się stać z Twoimi zębami w ciąży was last modified: Luty 24, 20 21 by Superstomatolodzy