Stomatologia & Ortodoncja

#

Wpływ ssania kciuka na zęby i co powinni wiedzieć rodzice

  • 15 kwietnia 2022

Wpływ ssania kciuka na zęby i co powinni wiedzieć rodzice

Jak większość rodziców, martwisz się o wszystko - od tego, kiedy dziecko zacznie chodzić i uczyć się korzystania z nocnika, po to, jak ssanie kciuka po przekroczeniu pewnego wieku wpłynie na stan jego uzębienia. Ale spokojnie, ssanie kciuka jest naturalnym instynktem u wielu dzieci. Większość z nich wyrasta z tego nawyk, zanim stanie się on problematyczny. Ale na wszelki wypadek, jeśli nadal masz obawy, przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego dzieci ssą kciuk, co się stanie, jeśli będą dalej ssać kciuk i poznać kilka dobrych rad, jak zachęcić dziecko, by przestało.

Dlaczego dzieci ssą kciuki?

Czy wiesz, że niektóre badania ultrasonograficzne wykazały, że dzieci ssą kciuki już w łonie matki? Stwierdzenie, że jest to instynkt, byłoby łagodne. Dzieci często ssą kciuk, aby się zrelaksować lub uspokoić, ponieważ naśladuje to ruch ssania podczas karmienia piersią. A kiedy dzieci karmią piersią lub butelką, to jest to coś więcej niż tylko jedzenie. Jest to czas budowania więzi z osobami, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa.

Nawet gdy dzieci rosną, to samo uczucie, jakie towarzyszy ssaniu kciuka, sprawia, że czują się spokojne i bezpieczne. I nie jest to nic złego! Chcemy przecież, aby nasze dzieci czuły się bezpiecznie, wyrosły na samodzielne osoby i znalazły sposoby na relaks i samouspokojenie. Dlatego czasami, gdy dziecko znajduje się w stresującej sytuacji, sposobem na poradzenie sobie z tymi ważnymi uczuciami jest ssanie kciuka.

Kiedy dzieci powinny przestać ssać kciuk?

Większość dzieci przestaje ssać kciuk w wieku niemowlęcym (6-9 miesięcy) lub w wieku dziecięcym (2-4 lata). Istnieją sprzeczne i mylące informacje na temat tego, kiedy niemowlęta i dzieci powinny przestać ssać kciuk, aby zapobiec problemom z zębami i rozwojem szczęki. Niektóre strony mówią, żeby się nie przejmować, dopóki nie pojawią się zęby stałe, podczas gdy inne sugerują, żeby przestać przed przedszkolem.

Problem w tym, że każde dziecko rozwija się inaczej. Tak więc niektóre dzieci zaczynają tracić zęby już w wieku 5 lat (a nawet 4!), podczas gdy inne nie tracą pierwszego zęba aż do 8 roku życia. Aby zminimalizować problemy związane z jamą ustną i zapobiegać im, Super Dentyści zachęcają dziecko do zaprzestania energicznego lub ciągłego ssania kciuka w wieku 4-5 lat. Dzięki temu będziesz mieć czas na stopniowe i pozytywne kroki w celu odzwyczajenia dziecka od ssania, zamiast ścigać się z czasem, gdy wyrosną pierwsze dorosłe zęby.

Długotrwały wpływ ssania kciuka na zęby i szczękę

Dlaczego więc ma znaczenie, czy Twoje SuperDzieciak ssie kciuk? Jak już wspomniano, może to mieć duży i długotrwały wpływ na rozwój zębów, szczęki i nie tylko. Ale pamiętaj o jednym - to, jak często i jak mocno dziecko ssie kciuk, ma ogromne znaczenie. Jeśli dziecko lekko ssie kciuk nieświadomie w nocy, to prawdopodobnie nie jest to nic poważnego. Jeśli jednak dziecko ssie kciuk z dużą siłą, szybko lub bez przerwy, nawet w ciągu dnia, może to mieć wpływ na stan jego jamy ustnej.

Długotrwałe skutki ssania kciuka mogą obejmować:

  • Nieprawidłowy zgryz. Może to być przodozgryz, nadgryz, zgryz otwarty lub krzyżowy. Zasadniczo górne i dolne zęby nie są ustawione w prawidłowej linii. Może to prowadzić do starcia szkliwa, pęknięcia lub złamania zębów, a także do innych problemów.
  • Problemy z podniebieniem. Odnosi się to do dachu jamy ustnej. Podniebienie może stać się zniekształcone lub nadmiernie wrażliwe. Może to nawet przyczynić się do powstania bezdechu sennego w późniejszym okresie życia.
  • Zmiana kształtu szczęki.
  • Próchnica zębów.
  • Problemy z mową. Nieprawidłowe ukształtowanie i uformowanie szczęk, zębów i podniebienia może prowadzić do zaburzeń mowy, takich jak seplenienie. W niektórych przypadkach nawet terapia logopedyczna nie jest w stanie cofnąć lub naprawić problemów z mową spowodowanych wadami rozwojowymi jamy ustnej.

Kosztowne minusy ssania kciuka

Ten uroczy nawyk u Twojego milutkiego noworodka staje się o wiele mniej uroczy, gdy zaczyna wpływać na zdolność dziecka do prawidłowego żucia lub mówienia. A to może bardzo szybko stać się bardzo kosztowne. Dodaj do tego koszty naprawy, wyrwania lub wymiany pękniętych lub złamanych zębów, założenia aparat ortodontyczny dla dzieci w celu skorygowania problemów z ustawieniem szczęki i zębów, nakryć głowy lub wkładek podniebiennych, a nawet zabiegów chirurgicznych w celu skorygowania poważnych problemów z jamą ustną, a zobaczysz, że czeka Cię spora suma pieniędzy.

Jednak poza obciążeniami finansowymi związanymi ze ssaniem kciuka należy jeszcze wspomnieć o kosztach społecznych. Spójrzmy prawdzie w oczy, ludzie potrafią być niemili. Dziecko, które w szkole nadal ssie kciuk, jest bardziej narażone na wyśmiewanie. A nawet w dorosłym życiu wady wymowy mogą być powodem dokuczania. Zaprzestanie ssania kciuka może pozwolić zabłysnąć cudowi i pięknu dziecka, a jednocześnie zminimalizować problemy społeczne, z którymi się boryka.

Wskazówki dotyczące przełamywania nawyku

Jak więc możesz sprawić, by Twoje dziecko porzuciło nawyk ssania kciuka, zanim stanie się on problematyczny? The Super Dentists z przyjemnością przedstawia kilka zabawnych, pozytywnych i skutecznych sposobów na ograniczenie ssania kciuka.

    • Chwal lub nagradzaj dziecko za to, że nie ssie kciuka. Ty znasz swoje dziecko najlepiej. Jeśli powiedzenie czegoś w danej chwili sprawi, że poczuje się zauważone i dumne ze swoich wysiłków, przyznaj mu rację. Jeśli dziecko lubi nagrody fizyczne, takie jak naklejki na tablicy, stosuj je.
    • Zaplanuj Specjalne wyjście jeśli Twoje dziecko przez określoną liczbę dni będzie wolne od ssania.
    • Postaraj się o ograniczenie czasowe np. nie ssać kciuka na godzinę przed snem. Małe, osiągalne cele mogą prowadzić do dłuższych, trwałych okresów bez ssania kciuka.
  • Odwróć uwagę Gdy dziecko zaczyna ssać kciuk, odwróć jego uwagę, wykonując inne czynności lub dając mu inne ukojenie, np. pluszowe zwierzątko lub wygodny kocyk.
    • Stwórz bezpieczne miejsce w domu, aby zmniejszyć stres.
  • Rozpoznaj czynniki wyzwalające do ssania kciuka przez dziecko i staraj się je ograniczyć lub opracuj bezpieczne alternatywy.

Wreszcie, jeśli wszystko inne zawiedzie, zabierz dziecko do Super Dentysty! Starsze dzieci mogą być bardziej otwarte i wyrozumiałe na informacje o potencjalnych problemach związanych ze ssaniem kciuka przekazane przez specjalistów. A wycieczka do Super Dentystów to zawsze dobra zabawa! Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer (855) GO SUPER.

Wpływ ssania kciuka na zęby i co powinni wiedzieć rodzice was last modified: Październik 12, 2021 by Zwiększ widoczność