Stomatologia & Ortodoncja

#

Wszystko o aparatach ortodontycznych

  • 18 sierpnia 2021

Aparat ortodontyczny to narzędzie do uzyskania prawidłowego zgryzu, co daje nie tylko łady uśmiech ale i zapobiega próchnicy i ułatwia higienę jamy ustnej. Noszenie aparatu stało się modne i nie kojarzy się już tylko z niemiłym obowiązkiem. To nie tylko sposób na proste zęby, ale i na pozbycie się kompleksów.

Zarówno dzieci, jak i dorośli noszą aparaty ortodontyczne. Klamerki mogą być przezroczyste albo kolorowe i przestaje to już wzbudzać zaskoczenie.

Ruchome aparaty dla dzieci

Zęby w ciągu kilku lat wymieniają się z mlecznych na stałe. Szczęka i żuchwa zmieniają swój kształt. Warto skonsultować się z ortodontą, jeżeli zęby mleczne nie są proste. Dzieci w przedziale wiekowym 4-12 lat zazwyczaj noszą aparaty ruchome, czyli możliwe do zdejmowania z łuków szczęki. Ortodonci nazywają je aparatami czynnościowymi. Pozwalają one na korektę kierunku wychylania się zębów.

Wraz ze wzrostem dziecka, szczęka powiększa się, a zęby stałe mają miejsce do wzrostu. Niejeden czynnik wpływa na to, czy leczenie skończy się na wykorzystaniu aparatu ruchomego. Ważne, by dziecko, rodzice i lekarz podjęli współpracę. To rodzice muszą dopilnować, żeby aparat był przez dziecko zakładany na noc a w ciągu dnia noszony przynajmniej przez 4 godziny. Potrzeba dużo cierpliwości, gdyż bywa, że leczenie zajmuje nawet kilkanaście lat. Do tego dochodzą wizyty kontrolne i konieczność wymiany aparatu na nowy.

Kiedy zakłada się aparat ortodontyczny?

Aparat stały można założyć dziecku, gdy wyrosną mu już wszystkie zęby stałe. U dorosłych wiek nie ma znaczenia - może to być nawet pięćdziesiątka. Zdarza się, że osoby starsze wymagają nie tylko założenia aparatu ortodontycznego, gdyż mają nieprawidłowo zbudowaną żuchwę lub szczękę. W takiej sytuacji interweniować musi chirurg.

Dorośli często muszą również przy okazji prostowania zębów wykonać zabiegi protetyczne lub wszczepić implanty. Można założyć aparat lingwalny, którego zameczki przykleja się od wewnętrznej strony zębów. Nie są one widoczne przez otoczenie. Można go bez problemu wyczyścić.

Po co prostuje się zęby?

Powodów jest kilka. Twarz prezentuje się lepiej, jeżeli mamy równe zęby, a szczęki pasują do siebie. Uśmiech jest ładny, a profil lepszy. W przypadku wielu wad wymowy wyprostowane zęby poprawiają jakość mowy. Dokładne rozdrabnianie pokarmu wpływa pozytywnie na trawienie i pracę układu pokarmowego.

Specjaliści od prostowania zębów to ortodonci, którzy są też stomatologami. Zajmują się oni takim ustawianiem zębów, by dotykały one do siebie w odpowiednich miejscach.

aparat ortodontyczny

Dlaczego warto zastosować aparat ortodontyczny?

Założenie aparatu to tylko jedno z działań, które może sprawić, że dziecko będzie mogło zachować zdrowie. badania pokazują nam, że osoby, które z takiego leczenia korzystają wyglądają lepiej i czują się pewniej. Mogą żyć dłużej i są mniej narażone na choroby sercowo – naczyniowe.

Aparat ortodontyczny przeznaczony będzie dla ludzi w różnym wieku, nie będą one jednie rozwiązaniem dla dzieci. Zdarzają się także i osoby mające 60 lat, które decydują się zakładać aparat. Leczenie przynosi ładniejszy uśmiech. Większość dorosłych decyduje się na leczenie z powodu niezadowolenia z wyglądu. Uśmiech to bardzo charakterystyczna cecha wyglądu, warto zobaczyć więc w lustrze jak to wygląda. Sami się musimy zastanowić czy nam ten uśmiech będzie odpowiadał, czy jesteśmy z niego zadowoleni.

Co sobie myślimy, jeśli zobaczymy kogoś kto ma piękniejszy uśmiech, czy właśnie taka osoba będzie się nam podobać? A co będziemy myśleć na widok kogoś z krzywymi zębami? Czy taka osoba prezentuje się nieestetycznie?

Jeśli komuś będzie zależało na pięknym uśmiechu to powinien pomyśleć o leczeniu, ponieważ dzięki temu zęby będą wyglądać naprawdę perfekcyjnie. Czy nie chcemy również mieć takiego pięknego uśmiechu? Ortodonta sprawia, że uśmiech będzie wyglądał naprawdę doskonale. Warto więc pomyśleć także o naszym życiu towarzyskim.

Ile osób potrzebuje leczenia ortodontycznego?

Około 70%. Czy leczenie przynosi jakieś korzyści dla zdrowia? Oczywiście, że tak, ponieważ krzywe zęby będzie się trudniej czyścić i ścierają się one nierównomiernie. Występują zapalenia dziąseł i bóle zębów. Ostatecznie dochodzi do utraty uzębienia.

Leczenie ortodontyczne może nam takie problemy zlikwidować. Pamiętajmy też, że przeżuwanie jest to pierwszy etap trawienia, a jeśli będzie dochodziło do zaburzenia tego procesu może to wpływać negatywnie na układ pokarmowy i jego pracę. Im ciężej musi pracować nasz układ trawienny tym szybciej będzie się starzał. Dlatego właśnie leczenie ortodontyczne może zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się układu pokarmowego.