Stomatologia & Ortodoncja

#

Komputerowe znieczulenie u dentysty to mniejszy ból

  • 9 sierpnia 2021

Okazuje się, że ponad 40% pacjentów chciałoby uciekać od dentysty i nie to z powodu samego zabiegu jakich ich czeka, ale z powodu strachu jaki związany jest ze znieczuleniem i bólem jaki mu towarzyszy.

Można jednak powiedzieć, że do lamusa odchodzą takie czasy, w których lekarz zbliża się do pacjenta ze strzykawką. Obecnie pacjent znieczulony jest przez komputer. Okazuje się, że walka z pacjentem w gabinetach stomatologicznych przyjmuje wiele różnych form. Czasami jest to zabawa w psychologa i rozmowy, ale czasami wszystko zmierza do motywowania, hipnozy a nawet NLP czy aromaterapii. Niestety mimo tego wszystkiego nadal około 50% pacjentów boi się bólu jaki towarzyszyć może zabiegom dentystycznym. Do tego dochodzi także duży stres, który sprawia, że pacjenci już tydzień przed wizytą mają ze sobą problem.

Taki strach przed leczeniem kończy się jednak próchnicą i brakami w uzębieniu. Jednak to nie tylko ból w czasie zabiegu odstrasza pacjentów. Podobnie samo znieczulenie jest kłopotem dla wielu z nas. Już samo podanie znieczulenia nas mocno stresuje. Taki stres pojawi się na widok strzykawki i to nawet mimo tego, że nie ukłucie powoduje ból, ale rozpieranie płynu, który znieczula ale również rozrywa tkanki. Okazuje się, że jest nowoczesna metoda, która pozwoliła poradzić sobie z tym problemem. Obecnie prawdziwym hitem będzie znieczulenie bezstrzykawkowe. Będzie ono pozwalało na podanie znieczulenia miejscowo a ilość dozowana będzie przez specjalny mikroprocesor. Dzięki niemu kontrolowane jest ciśnienie i ilość podawanego znieczulenia i tym samym taki zabieg jest bezbolesny dla pacjenta. Ból zniknie również dlatego, że płyn jest bardzo wolno podawany a nie szybko wtłaczany. Powolne podawanie będzie minimalizować ryzyko związane ze wstrząsem, który pojawić się może w momencie, gdy znieczulenie będzie podane za szybko i nieprecyzyjnie. Zabieg bez krzywej miny

Profesjonalne gabinety dentystyczne

Ta takie znieczulenie mogą jednak liczyć wyłącznie Ci pacjenci, którzy pojawiają się w gabinetach prywatnych. Znieczulenie komputerowe wykorzystywane jest miedzy innymi w klinice Dentim clinic w Katowicach, gdzie realizuje się taką formę w czasie stomatologii estetycznej oraz zachowawczej. Poza tym takie rozwiązanie stosuje się coraz częściej w zabiegach protetycznych, które dzięki niej są bezpieczniejsze i bardziej precyzyjne. Nie mamy tutaj do czynienia ze skurczem twarzy czy zniekształceniami, które mogą się pojawić w momencie, gdy podaje się tradycyjne znieczulenie. Zastosowanie znieczulenia komputerowego będzie jednak dużo szersze. Można je także stosować w leczeniu implantologicznym. Uczy dzieci spokoju Jednak największy przełom będzie tutaj w zakresie leczenia dzieci. dzięki temu, że jest bezbolesne znieczulenie a także potem wyeliminowany jest ból w czasie zabiegu u dzieci będzie mniejszy strach przed wizytą u dentysty. Znieczulenie komputerowe ma swoje istotne znaczenie przy przyzwyczajaniu najmłodszych do tego, że chodzi się do dentysty. Ta forma jest na tyle korzystna, że chętnie wykorzystywana jest także przez osoby dorosłe.