Stomatologia & Ortodoncja

#

Ostateczny przewodnik po wybielaniu zębów

 • 26 listopada 2021

Zaktualizowano: 2/6/2020

Wszyscy tęsknimy za bielszymi zębami. Według sondażu Harris Interactive sponsorowanego przez Philips Sonicare, 55% dorosłych uważa, że przyjazność danej osoby ujawnia się w jej uśmiechu. Dodatkowo, 78% uważa, że uśmiech odzwierciedla osobowość człowieka. Z tego powodu, 53% dorosłych ankietowanych stwierdził, że jeśli mogliby naprawić jedną rzecz o swoim uśmiechu, to by go wybielić.

Jeśli wpadniesz w większości dorosłych szukających bielszego uśmiechu, możesz się zastanawiać, jak osiągnąć taki wyczyn. Istnieje wiele opcji dostępnych dla wybielania zębów: profesjonalny, sklep kupił, i środków domu. Skąd wiesz, który z nich jest najlepszy dla Ciebie? Jakie są plusy i minusy każdej z nich? Ile kosztuje każda z nich? Odpowiadamy na wszystkie te pytania i więcej w naszym przewodniku po wybielaniu zębów poniżej.

Sposoby na wybielanie

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy sposoby wybielania zębów: u dentysty przez profesjonalistę, za pomocą zestawu kupionego w sklepie lub samodzielnie przy użyciu przedmiotów, które prawdopodobnie już posiadasz.

Profesjonalne

W przypadku wybielania profesjonalnego, umawiasz się na wizytę u dentysty i wchodzisz do gabinetu, aby poddać się zabiegowi. Wizyty mogą trwać od 30 do 90 minut i często potrzeba kilku wizyt, aby zakończyć proces. Wybielanie jest zazwyczaj przeprowadzane za pomocą lasera, który nakłada na zęby żel wybielający, a następnie aktywuje go za pomocą lasera. Profesjonalne wybielanie kosztuje zazwyczaj od 500 do 1000 dolarów.

Zestaw kupiony w sklepie

Istnieje wiele różnych rodzajów zestawów, które można kupić i wykonać w domu. Należą do nich:

  Paski: Pasek wielkości ust pokryty środkiem wybielającym, który nakłada się na zęby i pozostawia na nich, zwykle na około 30 minut. Paski zwykle trzeba stosować codziennie, aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów; zwykle jest to około 14 dni. Żele: Żele są zazwyczaj dostarczane w butelce z aplikatorem używanym do nakładania na zęby. Żele działają podobnie do pasków, z tą różnicą, że nie ma plastikowego paska pokrywającego żel. Nakładki: Nakładki są zazwyczaj uważane za najskuteczniejszą metodę leczenia w domu. Środek wybielający znajduje się wewnątrz nakładek, które można założyć na zęby. Zwykle pozostawia się je na zębach przez około 15-20 minut, a następnie procedurę powtarza się jeszcze jeden do dwóch razy.

Zestawy kupowane w sklepach są tańsze niż profesjonalne czyszczenie, a ceny różnią się w zależności od rodzaju, którego używasz. Żele są zazwyczaj najtańsze, z cenami zaczynającymi się od około 10 dolarów. Paski mają tendencję do być wszędzie od około $ 30-60, a tace są najdroższe, w zakresie od $ 80 do $ 300.

DIY środki

Jeśli chcesz bielszy uśmiech, ale nie może sobie pozwolić na cenę profesjonalnego lub sklepu kupił poprawki, istnieją pewne produkty, które można spróbować, że prawdopodobnie już w domu. Te nie działają tak dobrze, jak kupione w sklepie lub profesjonalnych zabiegów, ale są świetne dla touch-ups i kosztować niewiele do niczego w ogóle. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie popularne artykuły gospodarstwa domowego mogą pomóc Ci wybielić zęby.

Plusy i minusy

Zanim zdecydujesz, czy chcesz przeprowadzić własne leczenie w domu, czy zapłacić za profesjonalne wybielanie, musisz rozważyć wady i zalety każdego z nich. Są one wymienione poniżej:

Profesjonalne

Plusy:

  Mniejsze ryzyko związane z procedurą Bardziej skuteczne niż zabiegi domowe Stomatolog może wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby

Minusy:

  Wysoki koszt Zazwyczaj nie są objęte ubezpieczeniem lub planami rabatowymi Konieczność pracy wokół harmonogramu dentysty i chodzenia na wiele wizyt

Dom (kupiony w sklepie lub do samodzielnego wykonania)

Plusy:

  Niższy koszt Wygodniejsze, ponieważ można to zrobić we własnym czasie i załatwić sprawy w trakcie leczenia

Wady:

  Wyższe ryzyko niewłaściwego użycia produktu Mniejsza skuteczność niż leczenie profesjonalne

Najlepsze produkty do użytku domowego

Jeśli chcesz wypróbować produkt kupiony w sklepie, wypróbuj jeden z tych, które zostały najlepiej ocenione przez Top Consumer Reviews.

  Pro White Teeth (tacki). $80-$130. Teeth Whitening Express (tacki). $90-$325. Supersmile (różne produkty do higieny jamy ustnej). $50. Crest WhiteStrips 3D (paski). $35. Go Smile (żel). $89.

Domowe sposoby

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i zrobić własne leczenie, należy rozważyć użycie jednego z poniższych przepisów.

  Truskawki i soda oczyszczona. Mash up jedną truskawkę w misce, i wymieszać w łyżeczce sody oczyszczonej. Nałóż na zęby i pozostaw na około dziesięć minut. Spłucz. Soda oczyszczona, pasta do zębów i nadtlenek wodoru. Wyciśnij niewielką ilość pasty do zębów do miseczki, dodaj szczyptę sody oczyszczonej i odrobinę nadtlenku wodoru. Wymieszaj razem i używaj normalnie jako pasty do zębów. Soda oczyszczona i sok z cytryny. Weź sok ze świeżo wyciśniętej cytryny i wymieszaj go z niewielką ilością sody oczyszczonej. Nałóż na zęby i pozostaw na 5-10 minut. Spłucz.

Soda oczyszczona, sok cytrynowy i nadtlenek wodoru mają właściwości wybielające, ale mogą być szkodliwe dla szkliwa, jeśli ich działanie jest długotrwałe. Pamiętaj, aby nie trzymać żadnego środka na zębach dłużej niż około 15 minut, a po spłukaniu umyj zęby.

Wybielająca pasta do zębów

Inną opcją wybielania zębów jest zakup wybielającej pasty do zębów. Wiele osób zastanawia się jednak, czy wybielająca pasta do zębów naprawdę działa? Często oczekuje się, że wybielająca pasta do zębów będzie miała takie same efekty jak kupiona w sklepie lub profesjonalna, ale tak naprawdę jedyna różnica między wybielającą a zwykłą pastą do zębów polega na tym, że wybielająca pasta do zębów jest nieco bardziej ścierna. Z tego powodu wybielająca pasta do zębów jest najbardziej skuteczna w usuwaniu przebarwień powierzchniowych, takich jak te spowodowane paleniem papierosów lub piciem kawy. Zazwyczaj potrzeba kilku tygodni, aby zauważyć różnicę.

Jeśli chcesz użyć wybielającej pasty do zębów, aby pomóc w usunięciu niektórych przebarwień powierzchniowych, rozważ użycie jednej z pięciu najlepszych past z listy Dentistry.net:

  Arm and Hammer Extra Whitening pasta do zębów Wybielająca pasta do zębów Rembrandt Premium Whitening Wybielająca pasta do zębów Opalescence Whitening Pasta do zębów Crest 3D White Advance Sensodyne Pronamel Gentle Whitening pasta do zębów

Większość wybielających past do zębów jest bezpieczna, jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe dla Twoich zębów. Aby mieć pewność, że używana przez Ciebie pasta jest bezpieczna, szukaj takiej, która posiada znak jakości ADA Seal of Approval.

Wybielanie zębów to świetny sposób na poprawę uśmiechu i ogólnego wyglądu. Niestety, wiele produktów kupowanych w sklepach i domowych sposobów jest często niewłaściwie wykorzystywanych, co może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, aby osiągnąć bielszy uśmiech, pamiętaj, aby najpierw porozmawiać z dentystą o najbezpieczniejszych opcjach.