Stomatologia & Ortodoncja

#

Protetycy: Specjaliści od wymiany zębów

  • 12 listopada 2021

 

Czy potrzebujesz wymienić zęby? Myślisz o implantach lub protezach? Niedawno rozmawialiśmy z dr Michelem Raadem, protetykiem w Luxor Dental w Pleasanton w Kalifornii, na temat praktyki protetyki. Dr Raad łaskawie podzielił się z nami tajnikami procedur wymiany zębów i nie tylko w naszym ostatnim wywiadzie.

Co to jest protetyka?

Protetyka to jedna z dziewięciu specjalności stomatologicznych uznawanych przez American Dental Association. W skrócie, protetycy są mistrzami pełnej rehabilitacji jamy ustnej, w tym uzupełnień i wymiany zębów. Programy studiów w protetyce są trzy lata długości, oprócz czterech lat wymaganych do ukończenia szkoły stomatologicznej. Na studiach protetycy przechodzą dodatkowe szkolenia laboratoryjne i kliniczne w zakresie estetyki/kosmetyki, koron, mostów, licówek, wkładów koronowo-korzeniowych, protez całkowitych i ruchomych częściowych, implantów stomatologicznych, problemów TMD - stawu szczękowo-twarzowego, urazów struktur jamy ustnej, wrodzonych lub przyrodzonych anomalii zębów, chrapania, zaburzeń snu oraz rekonstrukcji nowotworów jamy ustnej i opieki nad pacjentami.

Jaka jest różnica między protetykiem a stomatologiem estetycznym?

Termin "dentysta kosmetyczny" jest trochę błędnym określeniem. W rzeczywistości, każdy dentysta może nazwać siebie dentystą kosmetycznym prosto po szkole dentystycznej, bez dodatkowego szkolenia absolwentów. Niestety, tytuł "dentysta kosmetyczny" sprawia wrażenie, że tacy dentyści przeszli dodatkowe szkolenia, aby uzyskać ten tytuł. Podczas gdy niektórzy dentyści estetyczni są bardzo utalentowani, inni mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, gdy próbują wykonywać zabiegi wykraczające poza ich wykształcenie. Jeśli szukasz wykwalifikowanego dentysty kosmetycznego, aby przywrócić swój uśmiech, odpowiedź jest, aby przejść do protetyka.

Co sprawiło, że zdecydowałeś się zostać protetykiem?

Byłem przyciągnięty do stomatologii w ogóle ze względu na wielki wpływ dentysta może mieć na swoich pacjentów. Poprawiając uśmiech pacjenta, dentysta może pomóc poprawić postawę pacjenta, poczucie własnej wartości i pewności siebie. Kiedy skończyłem szkołę stomatologiczną, zdałem sobie sprawę, że dodatkowe szkolenie absolwentów w protetyce było najlepsze dla mnie, ponieważ protetyka jest jedyną specjalnością, która zajmuje się zarówno kosmetyką, jak i pełną rehabilitacją. Do protetyki przyciągnął mnie również fakt, że protetycy są często szefami większości zespołów stomatologicznych, ponieważ to oni opracowują plan leczenia.

Czy może nam Pan opowiedzieć o swojej pracy z chirurgią implantologiczną wspomaganą komputerowo?

Moja praca z chirurgią wspomaganą komputerowo rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy opracowano pierwsze systemy. Jeden z takich przypadków jest przedstawiony na mojej stronie internetowej. W tamtych czasach postęp technologiczny w stomatologii cyfrowej postępował w bardzo szybkim tempie. Niektóre firmy wpadły na pomysł, aby zastosować tę technologię w chirurgii. Zaczyna się od wykonania tomografii komputerowej i nałożenia na ten skan implantów i operacji przeszczepu kości. Po zrobieniu tego, system pomoże Ci frezować przewodnik dla swojej operacji, a oprogramowanie da Ci dokładną listę wierteł do wykorzystania i kolejność, w której muszą być używane. Operacja ta jest bardzo bezpieczna i ogranicza ilość czasu spędzanego na sali operacyjnej poprzez planowanie każdego pojedynczego kroku na komputerze. Jest to bardzo istotne zarówno dla pacjenta, jak i chirurga. Pacjent nie chce spędzić dodatkowej godziny w sali operacyjnej, a chirurg chce mieć operację bez czkawki.

Uzyskał Pan tytuł magistra za swoje badania nad ceramiką. Czy może nam Pan opowiedzieć trochę o tych badaniach?

Moja główna praca dotyczyła cyrkonu, który jest materiałem używanym do budowy infrastruktury koron pełnoceramicznych zastępujących metal. Ta infrastruktura jest wycinana cyfrowo przez wiertła zamontowane na robocie z bloków cyrkonu. Moje badania dotyczyły porównania różnych rodzajów cyrkonu, w tym jednego, który sam wyprodukowałem w laboratorium. Porównywano również, czy infrastruktura pochodząca ze środka bloku jest mocniejsza niż ta pochodząca z peryferii. Wyniki pokazały, że technika wytwarzania takich bloków jest łatwa do odtworzenia przez niewykwalifikowanego technika, takiego jak ja, bez wcześniejszego szkolenia. Wyniki pokazały również, że bloki pochodzące z wewnętrznego rdzenia bloku były mocniejsze. Oznaczało to, że laboratoria musiały wyciąć jedną infrastrukturę ze środka bloku, zamiast wielu infrastruktur, starając się maksymalnie wykorzystać każdy blok.

Jaki jest najczęstszy zabieg, który wykonujecie? Jak to działa?

Najczęstszą procedurą, którą wykonuję jest chirurgia implantologiczna i odbudowa oparta na implantach. Więcej informacji znajduje się na mojej stronie internetowej, ale krótko mówiąc, w przypadku pojedynczego zęba polega to na umieszczeniu implantu w kości i pozostawieniu go do wygojenia. Po kilku miesiącach, kiedy implant jest już całkowicie zakotwiczony w kości, zakładamy na niego koronę. W przypadku pełnych łuków zębowych umieszcza się 4 implanty dla protez lub 6 do 8 implantów dla mostów stałych. Protezy mogą być połączone z implantami za pomocą złotych lub tytanowych prętów lub małych zaczepów kulkowych, co zapewnia pacjentowi bardzo dobrą retencję. Jest to ogromny skok w zadowoleniu pacjenta z czasów, kiedy protezy musiały zakrywać podniebienie, a klej był standardem opieki.

Kiedy należy skierować pacjenta do protetyka?

Pacjent powinien być skierowany do protetyka w celu uzyskania drugiej opinii na temat każdego większego planu leczenia, nawet jeśli stomatolog ogólny ma zamiar wykonać pracę samodzielnie:

1) Przypadki protez - regularne i oparte na implantach. Ze względu na rozległą wiedzę na temat anatomii szczęki, protezy wykonywane przez protetyka obejmują większą powierzchnię dziąseł niż protezy wykonywane przez stomatologa ogólnego, zapewniając większe podparcie.

2) W każdym przypadku, gdy wymagane są ekstremalne zmiany w celu przywrócenia uzębienia. Na przykład, otwarcie zgryzu, który jest zawalony lub całkowicie zużyte uzębienie.

3) Trudne estetycznie przypadki wymagające kombinacji zabiegów chirurgicznych i uzupełnień protetycznych.

5) Wielokrotne wszczepianie implantów

6) Pacjent, który wymaga rekonstrukcji całej jamy ustnej

7) Trudny pacjent z ograniczonym otwarciem.

8) Problemy TMJ i bezdech senny.

Jako osoba, która codziennie spotyka się z pacjentami, którzy stracili swoje zęby, jakie rady może Pan zaoferować naszym czytelnikom?

Moja największa rada dla czytelników jest taka, że nic nigdy nie zastąpi twoich własnych zębów. Zapobieganie jest kluczem do dobrego zdrowia jamy ustnej. Regularne czyszczenie i stosowanie się do zaleceń dentysty jest kluczowe. Większość problemów, które widzimy, wynika z braku komunikacji między zespołem stomatologicznym a pacjentem, co powoduje, że pacjent nie rozumie wartości lub konieczności zalecanego leczenia. Zalecam, aby w razie wątpliwości pacjenci szukali drugiej opinii. Bądź świadomym pacjentem i zadawaj pytania. Nie bądź bierny i jeśli masz przeczucie, że Twoja sytuacja może być lepiej rozwiązana przez specjalistę, idź, porozmawiaj z nim i rozważ swoje opcje. Nie mów "nie stać mnie na to" i nie zadowalaj się mniejszymi kosztami. W skrajnych i dużych przypadkach niektórzy pacjenci ponoszą koszty dwukrotnie, popełniając błąd polegający na pójściu do ogólnego dentysty na leczenie, myśląc, że oszczędzają pieniądze.

Jakieś inne uwagi?

Dzięki swojej rozległej wiedzy i doświadczeniu, protetycy są nie tylko ekspertami w naprawianiu zębów; są oni również dobrzy w diagnozowaniu przyczyn, dla których zdrowie jamy ustnej znalazło się w tym stanie ruiny, aby rozpocząć i zapobiec ponownemu wystąpieniu tego stanu w przyszłości.

Czytaj dalej na: http://dobra-medycyna.edu.pl