Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?
- 23 września 2021
Leczenie kanałów korzeniowych zębów (endodoncja) jest uważane za złożony i czasochłonny proces stomatologiczny, podczas którego dentysta za pomocą różnych narzędzi rotacyjnych i ręcznych oraz specjalnych leków oczyszcza korzenia zęba z patologicznych zmian, a następnie stosuje wypełnienie przygotowanego kanału specjalnym materiałem wypełniającym. Przeprowadzenie leczenia endodontycznego wymaga nie tylko dogłębnej znajomości anatomii, topografii i histologii zęba, ale także dużego doświadczenia praktycznego i zdolności manualnych.
Wskazania do leczenia kanałowego
Wskazaniem do leczenia kanału zęba jest zajęcie pęczka nerwowo-naczyniowego (miazgi zęba) w patologicznym procesie próchnicowym lub jego stan zapalny po urazie zęba. W przypadku tych chorób pacjent odczuwa wyraźną reakcję bólową. Ból może pochodzić z wszelkich podrażnień. Jest spontaniczny, stały, nasilający się, nocny, występujący podczas gryzienia. Najtrudniejsze jest powtórne leczenie kanałowe. Taka potrzeba pojawia się wraz z rozwojem zjawisk zapalnych w okolicy wierzchołka korzeni wcześniej zmiażdżonego zęba, a także często jest przeprowadzana podczas oczyszczania ognisk infekcji przed protezami.
Etapy leczenia kanałowego
Dezynfekcja zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi, ponieważ do dezynfekcji kanału stosuje się środki antyseptyczne, które działają agresywnie na błonę śluzową jamy ustnej, a do czyszczenia mechanicznego stosuje się małe narzędzia, które można połknąć podczas manipulacji. Stosując koferdam, uzyskuje się większą skuteczność leczenia. Ponieważ minimalny czas leczenia kanałowego wynosi 20 minut, bardzo trudno jest wyizolować ząb ze śliny, która zawiera miliony mikroorganizmów mogących w przyszłości wywołać stan zapalny. Kolejne etapy leczenia kanałowego to:
- Dokładna obróbka mechaniczna i antyseptyczna.
- Trójwymiarowe wypełnienie kanałów korzeniowych materiałami o udowodnionej skuteczności klinicznej.
- Ciągła kontrola rentgenowska i elektrometryczna nad przebiegiem wykonywanych manipulacji.
Kanały korzeniowe to ubytki wewnątrz korony zębowej pod szkliwem i zębiną. Tętnice zaopatrujące ząb w składniki odżywcze żyły i włókna nerwowe przechodzą przez kanały w tkankach miękkich (miazga). Leczenie kanałowe polega na usunięciu zapalnej miękkiej części zęba i uszczelnieniu ubytku. Dentysta lub endodonta zazwyczaj wykonuje ten zabieg w znieczuleniu miejscowym.
Kiedy potrzebne są usługi endodontyczne?
Oczyszczanie kanału jest zalecane w przypadku uszkodzenia, zapalenia lub infekcji miazgi po zbadaniu chorego zęba przez lekarza stomatologa i prześwietleniu, potwierdzającym wstępny wniosek lekarza. Zdjęcia rentgenowskie są niezbędne do diagnozy, ponieważ widoczna część zęba problemowego - korona, może wyglądać całkiem zdrowo, nawet jeśli miazga jest całkowicie martwa. Po potwierdzeniu diagnozy usunięcie zainfekowanej tkanki miękkiej jest najlepszym sposobem na zachowanie struktury zęba. Proces zapalny w miazdze może rozpocząć się z wielu powodów, m.in.:
- Głęboka nieleczona próchnica.
- Odpryski i pęknięcia twardych tkanek zęba.
- Powtórne leczenie stomatologiczne jednego zęba.
- Uraz zęba z uszkodzeniem miazgi bez widocznych pęknięć szkliwa.
Proces gojenia
Leczenie kanałowe odbywa się w kilku etapach, z których każdy ma na celu zachowanie zęba i przywrócenie jego funkcji. Terapię endodontyczną można podzielić na kilka podstawowych etapów:
- Znieczulenie.
- Usuwanie miazgi. Gdy tylko chory ząb straci wrażliwość, dentysta zacznie usuwać miazgę. W części koronowej wykonuje się otwór wiertłem. Przez otwartą jamę lekarz czyści kanał za pomocą specjalnych narzędzi.
- Oczyszczanie prowadzi się aż do całkowitego oczyszczenia kanału z miazgi. Jeśli tkanka miękka nie zostanie całkowicie usunięta, stan zapalny może powrócić.
- Po usunięciu miazgi lekarz leczy oczyszczoną jamę miejscowym antybiotykiem, aby zabić infekcję i zapobiec ponownemu zakażeniu. W razie potrzeby dentysta może przepisać doustne antybiotyki.
- Po oczyszczeniu i dezynfekcji kanałów lekarz uszczelnia otwarte ubytki za pomocą pasty uszczelniającej i gutaperki, materiału gumopodobnego do wypełnienia kanałów.
- Następnie otwór w zębie zamyka się tymczasowym wypełnieniem z miękkiego materiału, aby zapobiec uszkodzeniu kanałów przez ślinę. Po zakończeniu zabiegu wyznaczany jest termin kolejnej wizyty na założenie plomby stałej.