Stomatologia & Ortodoncja

#

Rozwiązania problemów zdrowotnych jamy ustnej wśród seniorów

  • 27 października 2021

 

Kilka miesięcy temu, w tekście "Znaczenie opieki stomatologicznej dla seniorów", mówiłem o powszechnych problemach zdrowotnych seniorów związanych z jamą ustną. Podczas gdy mówiłem o sposobach zapobiegania tym problemom, nie poruszyłem kwestii tego, co robić, jeśli już jesteś w ich środku. Tutaj, wyjaśnię wspólne rozwiązania dentystyczne stosowane do leczenia tych wspólnych problemów zdrowotnych jamy ustnej wśród seniorów.

1. Choroba dziąseł wymaga skalingu i strugania korzeni

Skaling i root planing to metoda głębokiego czyszczenia, która pozwala pozbyć się kamienia nazębnego i szorstkich miejsc powyżej i poniżej linii dziąseł. Istnieją jednak sytuacje, w których może to być niewystarczające do pozbycia się choroby dziąseł. W takich przypadkach do usunięcia kamienia nazębnego i płytki nazębnej można użyć lasera.

Dodatkowo, jeśli te metody nie pozwolą na pozbycie się choroby dziąseł, kolejnym krokiem może być operacja płatowa oraz przeszczep kości i tkanek. W przypadku chirurgii płatowej, dziąsła muszą zostać podniesione do tyłu, a kamień nazębny usunięty. Następnie dziąsła są zszywane z powrotem na miejsce. Po operacji płatowej lekarz periodontolog lub stomatolog może zalecić przeszczepy kości i tkanek w celu zastąpienia kości lub tkanek utraconych w wyniku zapalenia przyzębia. Choroba dziąseł nie jest czymś, co chcesz znosić, ale jeśli tak, to na pewno nie chcesz znosić tego długo.

2. Wybielanie zębów poprawia wygląd przyciemnionych zębów

Jak w przypadku każdego ciemne lub poplamione zęby, zęby-wybielanie jest rozwiązanie, wraz z jedzenia i picia bardziej pożywne pokarmy i napoje. Podczas gdy over-the-counter zestawy do wybielania zębów mogą być używane, szukając tej procedury z dentystą będzie znacznie bardziej skuteczne, zwłaszcza jeśli masz ciemne plamy na zębach.

3. Próchnica korzeniowa wymaga kanału korzeniowego

Kanał korzeniowy to w zasadzie wypełnienie samego środka zęba. Zastępuje on uszkodzoną lub zainfekowaną miazgę zęba tym, co jest potrzebne do jej wyleczenia, tymczasowym wypełnieniem zęba i wypełnieniem kanału korzeniowego. To leczenie powinno trwać długo, jeśli utrzymujesz dobrą higienę jamy ustnej.

4. Zmniejszone poczucie smaku? Zgłoś się na konsultację do lekarza

Chociaż nie ma wspólnej procedury dla tej dolegliwości, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Twój zmysł smaku jest niezwykle ważny. Bez niego możesz doświadczyć utraty apetytu, złego odżywiania, utraty wagi i osłabienia układu odpornościowego.

5. Suchość w ustach wymaga zmiany przyzwyczajeń

Istnieje kilka sposobów na złagodzenie suchości w jamie ustnej, a żaden z nich nie wiąże się z intensywnym zabiegiem stomatologicznym. Po pierwsze, żuj gumę bez cukru lub ssij twarde cukierki bez cukru. Pobudzi to przepływ śliny. Po drugie, uważaj na ilość spożywanej kofeiny. Jest to jeden z głównych czynników powodujących suchość w jamie ustnej. Po trzecie, przestań palić tytoń; przyniesie Ci to więcej korzyści niż jeden sposób. Wreszcie, regularnie popijaj wodę.

Jim Sneddon / Flickr / CC BY

6. Utrata zębów będzie w końcu wymagała protezy zębowej

Istnieją dwa rodzaje protez - częściowe i całkowite. Protezy częściowe mają za zadanie wypełnić luki w miejscach, w których Twoje naturalne zęby zawiodły. Protezy całkowite są zakładane w przypadku braku wszystkich zębów.

Osoby, które wahają się, czy zdecydować się na protezę, ale wiedzą, że potrzebują czegoś, co zastąpi im brakujące zęby, mogą rozważyć wszczepienie implantów stomatologicznych. Są one zazwyczaj droższe, ale dają poczucie, że są jak prawdziwe zęby. Nie każdy jednak kwalifikuje się do wszczepienia implantów. Porozmawiaj ze swoim dentystą, jeśli jesteś zainteresowany zbadaniem tej opcji.

7. Nierówna kość szczękowa może kwalifikować się do chirurgicznej korekty szczęki

Najczęstszym rozwiązaniem w przypadku nierównej kości szczęki jest chirurgiczna korekta szczęki. Jednakże, jako starszy dorosły, to może nie być najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Jeśli masz nierówną kość szczęki, która powoduje problemy, takie jak zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMJD), porozmawiaj ze swoim dentystą o najlepszych dla Ciebie opcjach.

8. Stan zapalny tkanek może być spowodowany brakiem higieny protezy

Jeśli stan zapalny dziąseł jest spowodowany protezą zębową, najprawdopodobniej nie jest ona wystarczająco dobrze czyszczona lub nie jest odpowiednio dopasowana. Jeśli to pierwsze, upewnij się, że wyjmujesz swoje protezy na noc, czyścisz je i dezynfekujesz oraz przechowujesz przez noc w roztworze antyseptycznym. Jeśli to drugie, porozmawiaj ze swoim dentystą o niewłaściwym dopasowaniu.

9. Rak jamy ustnej ma kilka opcji leczenia

Rak jamy ustnej może być leczony za pomocą chirurgii, radioterapii lub chemioterapii. Niektórzy pacjenci, u których zdiagnozowano raka jamy ustnej, mogą nawet wymagać połączenia wszystkich tych metod leczenia. Pierwszym krokiem jest postawienie diagnozy przez lekarza lub stomatologa, a następnie lekarz pokieruje Cię dalej.

10. Leczenie pleśniawek wymaga przyczyny

Po pierwsze, pozwól mi wyjaśnić, czym jest pleśniawka. Pleśniawki to przerost grzyba w jamie ustnej i gardle. Leczenie pleśniawek w dużej mierze zależy od tego, co jest przyczyną infekcji. Jeśli jest ona spowodowana przez produkt, który można zatrzymać, jak niektóre antybiotyki, źle dopasowane protezy, palenie tytoniu lub źle kontrolowana cukrzyca, wtedy możesz być w stanie wyleczyć infekcję łatwiej niż myślałeś. Jednak w cięższych przypadkach pleśniawki lub innych przyczyn, może być konieczna rozmowa z lekarzem o tym, co można podjąć, aby pozbyć się infekcji.