Stomatologia & Ortodoncja

#

Jak stworzyć awaryjną apteczkę dentystyczną

  • 7 listopada 2021

Zaktualizowano: 2/7/2020

Czy jesteś gotowy na nagłe wypadki stomatologiczne? Wiele osób ma w domu i w samochodzie apteczki pierwszej pomocy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji awaryjnych. Jednak większość z tych apteczek nie zawiera awaryjnych środków stomatologicznych. Dr Richard Diamond w swojej książce "Dental First Aid for Families" stwierdza, że "jednym z najprostszych, a jednocześnie jednym z najczęściej zaniedbywanych przedmiotów, które powinny być łatwo dostępne w domu jest podstawowa apteczka stomatologiczna."

Więc co powinieneś umieścić w dentystycznej apteczce awaryjnej? Według dr Diamonda jest ona bardzo łatwa do skompletowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co zaleca mieć pod ręką.

Jak skompletować zestaw

Apteczka stomatologiczna - oprócz ogólnych antybiotyków i środków przeciwbólowych - powinna zawierać 12 podstawowych elementów.

    Kawałek bawełny, np. wacik. Można go użyć w przypadku podrażnień spowodowanych przez aparat ortodontyczny lub protezę. Na przykład, jeśli jakiś obszar jamy ustnej jest podrażniony, można użyć bawełny jako bariery pomiędzy zainfekowanym obszarem a drutem aparatu ortodontycznego. Wosk pszczeli (lub wosk podawany przez ortodontów). Wosk jest świetny do pokrycia ostrych krawędzi drutów lub innych taśm ortodontycznych. Torebka herbaty. Torebki herbaty są świetne do kontrolowania krwawienia po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej. Badania sugerują, że torebki zawierające herbatę z rośliny camellia sinensis są w tym celu lepsze niż herbata ziołowa. Torebki z herbatą mogą również przynieść ulgę w przypadku przygryzienia wargi, policzka lub języka. Orabase lub Orabase B - pasta stosowana do leczenia owrzodzeń lub bólu jamy ustnej. Pasta do klejenia protez. Można jej używać nawet wtedy, gdy nie ma się protez. Na przykład, oprócz zabezpieczania protez, można ją stosować do tymczasowego zabezpieczania czapeczki lub mostu, który wypadł. Tymczasowy materiał do wypełnień. Substancja ta jest lepsza od wosku i może być użyta do tymczasowego zastąpienia wypełnienia w przypadku jego wypadnięcia lub pęknięcia. Krople na ból zęba. Są one jak krople do oczu dla zębów i można je znaleźć w lokalnym sklepie. Stosowane bezpośrednio na ząb przynoszą tymczasową ulgę w bólu zęba. Wykałaczki do usuwania płytki nazębnej. Te wykałaczki są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc w usuwaniu płytki nazębnej i ciał obcych, które mogą znajdować się między zębami. Środek miejscowo znieczulający zawierający benzokainę. Może to przynieść tymczasową ulgę w przypadku odleżyn po protezach zębowych, podrażnień dziąseł, przeziębień/odleżyn/ pęcherzy gorączkowych lub odleżyn po ugryzieniu wargi, języka lub policzka. Sól kuchenna w saszetkach. Mogą one być pomocne, jeśli konieczne jest płukanie, ponieważ słona woda pomaga oczyścić rany. Czysta szmatka do użycia jako kompres na krwawienie. Gaza do owinięcia wybitego zęba.

Apteczka z protezą zębową

Jeśli masz protezy zębowe, dr Diamond zaleca posiadanie drugiej apteczki, zawierającej sześć następujących elementów.

    Proszek czyszczący do protez zębowych. Klej do protez lub podkładki pod protezy. Zmywacz do paznokci, do usuwania kleju do protez. Świeczka, np. urodzinowa, w kolorze zbliżonym do koloru zębów w protezie. Można jej użyć do zrobienia sztucznego zęba, jeśli jeden z nich wypadnie. Alkohol do nacierania, który może być użyty do zmiękczenia kleju, jeśli zostanie on niewłaściwie uszczelniony. Super glue (lub coś podobnego), który może być używany do wiązania części złamanej podstawy protezy z powrotem razem, lub do wymiany zęba protezy, który wypadł.

Każdy z tych elementów, jeśli nie jest dostępny w domu, powinien być łatwo dostępny w lokalnym sklepie. Aby skompletować zestaw, umieść je w małym pojemniku, takim jak zestaw do makijażu lub nawet woreczek do zamrażarki. Umieść zestaw w miejscu, w którym będziesz mogła go łatwo znaleźć, np. w łazience. Możesz nawet rozważyć sporządzenie takiego zestawu, który będziesz trzymać w samochodzie na wypadek nagłych wypadków stomatologicznych poza domem.

Jak zawsze, w poważnych wypadkach stomatologicznych należy udać się do dentysty. Zestaw stomatologiczny na wypadek nagłych wypadków jest po prostu wygodniejszy w przypadku mniej poważnych sytuacji lub w przypadku tymczasowych napraw do czasu, aż będziesz mógł dostać się do dentysty.