Stomatologia & Ortodoncja

#

W nagłych wypadkach stomatologicznych należy mieć plan

  • 4 listopada 2021

Chociaż nie zawsze można być w 100 procentach przygotowanym na wypadek nagłego wypadku stomatologicznego, wiedza o tym, gdzie by się udać i co zrobić, może pomóc w opanowaniu chaosu, jaki może wywołać nagły wypadek stomatologiczny.

Wiedz, dokąd pójdziesz

Po pierwsze, należy mieć na uwadze gabinet stomatologiczny, do którego udałbyś się w przypadku wystąpienia nagłego wypadku stomatologicznego. Miejmy nadzieję, że masz już gabinet stomatologiczny, który odwiedzasz regularnie, ale jeśli nie, upewnij się, że znajdziesz go tak szybko, jak to możliwe. Jest to również dobry pomysł, aby szukać gabinetu dentystycznego, który jest otwarty w weekendy, ponieważ jest to najczęstszy czas, że te stomatologiczne nagłe przypadki się zdarzają.

Poznaj najczęstsze nagłe wypadki stomatologiczne i co robić w każdym z nich

Po drugie, dowiedz się o najczęstszych stomatologicznych sytuacjach awaryjnych i co robić w razie ich wystąpienia.

Wybity ząb

Jeśli Tobie lub komuś z rodziny wybił się ząb, wyjmij go i przytrzymaj za koronę. Jeśli ząb jest brudny, wypłucz go, a następnie włóż z powrotem na miejsce. Nie szoruj zęba i nie wkładaj go z powrotem na siłę. Jeżeli nie możesz włożyć zęba z powrotem, umieść go w małym pojemniku z mlekiem lub w filiżance wody ze szczyptą soli. Postaraj się zgłosić na wizytę do dentysty w ciągu godziny od wybicia zęba. Im szybciej możesz się z nim spotkać, tym lepiej. Wybity ząb ma większe szanse na uratowanie, jeśli dentysta może go ponownie wstawić w ciągu godziny od wybicia.

Wyszczerbiony lub złamany ząb

W przypadku ukruszenia lub złamania zęba, należy przepłukać jamę ustną i wszelkie ułamane fragmenty ciepłą wodą, przyłożyć kawałek gazy do ukruszonego lub złamanego zęba na około dziesięć minut, jeśli występuje krwawienie, a następnie przyłożyć zimny okład na zewnętrzną część jamy ustnej lub policzek w pobliżu ukruszonego lub złamanego zęba, aby złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk.

Częściowo usunięty ząb

Połóż zimny okład na zewnętrzną część jamy ustnej lub policzka na dotkniętym obszarze, dopóki nie będziesz mógł dostać się do dentysty. Możesz również zażyć środek przeciwbólowy dostępny bez recepty.

Brak wypełnienia

W przypadku utraty wypełnienia, umieść kawałek gumy bez cukru (zwykła guma może powodować jedynie ból) w miejscu, w którym znajdowało się wypełnienie, lub użyj dostępnego bez recepty cementu dentystycznego, do czasu aż będziesz mógł skontaktować się z dentystą.

Utrata korony

Jeśli korona wypadnie, przynieś ją ze sobą na wizytę do dentysty, aby mógł on ją dla Ciebie założyć. Jeżeli ząb sprawia Ci duży ból, posmaruj wewnętrzną powierzchnię zęba dostępnym bez recepty cementem stomatologicznym, klejem stomatologicznym lub pastą do zębów i załóż koronę z powrotem. Stosuj tylko jeden z tych klejów! Możesz również przyłożyć do zęba wacik z olejkiem goździkowym, aby złagodzić ból, jeśli jest on uciążliwy.

Ból zęba

Jeśli boli Cię ząb, wlej do ust trochę ciepłej wody. Następnie użyj nici dentystycznej i usuń resztki jedzenia, które mogą znajdować się między zębami. Jeśli masz spuchnięte usta, przyłóż zimny kompres do zewnętrznej strony policzka lub ust, aby usunąć obrzęk.

Zalegające jedzenie

Jeśli jedzenie utknęło między zębami, delikatnie użyj nici dentystycznej, aby je wyjąć. Nie używaj do tego celu ostrych przedmiotów - na przykład szpilek. Takie ostre przedmioty mogą porysować zęby lub skaleczyć dziąsła.

Nieszczęśliwy wypadek ortodontyczny

Jeśli jeden z drutów pęknie i będzie Cię kłuł, użyj gumki do ścierania na końcu ołówka i skieruj drut do wygodniejszej pozycji. Jeśli nie jesteś w stanie zmienić jego położenia, przykryj końcówkę woskiem ortodontycznym, kawałkiem gazy lub małym wacikiem do czasu, aż będziesz mógł zgłosić się do ortodonty. Nie należy przecinać drutu, ponieważ może to doprowadzić do połknięcia go i wdychania do płuc. Jeśli zamki są poluzowane, można je tymczasowo przymocować za pomocą kawałka wosku ortodontycznego. Jeśli jest to luźna opaska, należy umówić się na wizytę u ortodonty, aby mógł on ją ponownie założyć lub wymienić.

Ropień zęba

Ropień jest zakażeniem, które występuje u korzenia zęba lub między zębami i dziąsłami. Jest to poważny stan, który uszkadza tkanki i otaczające zęby. Jeśli infekcja nie jest leczona, może rozprzestrzenić się na inne obszary ciała i spowodować poważne problemy ze zdrowiem jamy ustnej i ogólnym stanem zdrowia. Jeśli zauważysz, że w Twojej jamie ustnej pojawił się bolesny, przypominający pryszcz guzek, jak najszybciej udaj się do dentysty. Dopóki nie możesz dostać się do dentysty, płucz usta łagodną słoną wodą kilka razy dziennie. Pozwoli to złagodzić ból.

Urazy tkanek miękkich

Obejmują one policzki, dziąsła, język i wargi i mogą powodować krwawienie. Aby zmniejszyć krwawienie, należy przepłukać usta łagodną słoną wodą i uciskać wilgotnym kawałkiem gazy miejsce krwawienia przez 15 do 20 minut. Możesz również przytrzymać zimny kompres na zewnętrznej stronie jamy ustnej, aby złagodzić ból. Jeśli nie możesz powstrzymać krwawienia, jak najszybciej udaj się do dentysty lub na szpitalny oddział ratunkowy.

 

Niezależnie od rodzaju problemu, jedyną rzeczą, którą powinieneś być gotowy zrobić natychmiast, jest telefon do dentysty lub ortodonty i umówienie się na wizytę. Każdy z tych stomatologicznych stanów nagłych wymaga natychmiastowego umówienia się na wizytę u dentysty lub ortodonty. Dlatego właśnie wizyta u dentysty lub ortodonty, który jest otwarty w weekendy, może być bardzo pomocna!

Więcej informacji znajdziesz na: http://dobra-medycyna.edu.pl