Stomatologia & Ortodoncja

#

Mit kanału korzeniowego #5: Lepiej jest po prostu wyrwać zęba

  • 12 grudnia 2021

 

Tydzień Świadomości Kanałów Korzeniowych przypada w tym roku w dniach 25-31 marca, a my codziennie w tym tygodniu obalamy jeden z popularnych mitów dotyczących kanałów korzeniowych.

MIT #5: Lepiej po prostu wyrwać ząb

Wiele osób uważa, że korzyści płynące z leczenia kanałowego są krótkotrwałe i stosunkowo szybko się zużywają. Mit ten został zapoczątkowany przez pacjentów, którym ząb złamał się kilka miesięcy po leczeniu.

Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie leczenie kanałowe spowodowało złamanie zęba. Tak naprawdę jest to spowodowane złym odbudowaniem zęba. Ponieważ usunięcie nerwu powoduje brak dopływu krwi do wnętrza zęba, w końcu staje się on kruchy. Źle dopasowane wypełnienie lub brak korony na zębie może spowodować jego złamanie. Sama procedura leczenia kanałowego ma jednak bardzo wysoki wskaźnik powodzenia. W rzeczywistości wiele zębów leczonych kanałowo zachowuje trwałość przez całe życie.

Dlaczego warto oszczędzać zęby?

Niezależnie od tego, czy ludzie wierzą w ten mit, czy nie, niektórzy nadal woleliby rozważyć opcję ekstrakcji zamiast leczenia kanałowego. Nie jest to jednak zalecane, ponieważ w miarę możliwości należy starać się zachować swoje naturalne zęby. Żaden implant ani proteza nie jest tak mocna i trwała jak prawdziwy ząb z nienaruszonym korzeniem.

Jeśli zdecydujesz się na ekstrakcję, zostaniesz z pustym miejscem w jamie ustnej lub zostaniesz zastąpiony mostem lub implantem. Jednak żadna z tych opcji nie jest lepsza od leczenia kanałowego. Puste przestrzenie mogą utrudniać żucie, wpływać na sposób zamykania się szczęki, a nawet powodować pogorszenie stanu kości szczęki.

Z drugiej strony, wypełnienie pustej przestrzeni mostem lub implantem (który może nie wytrzymać tak długo) może również powodować problemy zdrowotne, ponieważ mogą wystąpić pewne ograniczenia dotyczące tego, co można jeść. Możesz nie być w stanie utrzymać zdrowej i zrównoważonej diety, co będzie miało negatywny wpływ na Twój ogólny stan zdrowia. Ponadto, założenie mostu lub implantu wydłuża znacznie czas zabiegu i często może wymagać kilku wizyt w celu zabezpieczenia zastępczego zęba.

Czy kanał korzeniowy osłabia Twój ząb?

Wręcz przeciwnie, kanał korzeniowy ostatecznie wzmocni Twój ząb do dłuższego użytkowania i noszenia. Chociaż oczyszczenie komory miazgi początkowo bardziej osłabia ząb, jest on następnie wzmacniany metalowym wkładem i koroną.

Czy powinienem poddać się ekstrakcji zęba czy leczeniu kanałowemu?

To od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na ekstrakcję czy kanałowe leczenie zęba, ale dentyści zazwyczaj zalecają leczenie kanałowe zamiast ekstrakcji ze względu na trwałe korzyści w przeciwieństwie do ryzyka, jakie niesie ze sobą ekstrakcja. Porozmawiaj ze swoim dentystą o wszelkich pytaniach lub wątpliwościach, a on pomoże Ci zdecydować, jaka opcja jest dla Ciebie najlepsza.

Zapisz się, aby otrzymywać aktualizacje e-mail na blogu, aby nie przegapić żadnych przyszłych wiadomości stomatologicznych! Pole subskrypcji znajduje się w prawym górnym rogu strony lub po prostu kliknij tutaj.

Zobacz pozostałe części serii:

MIT #1: Leczenie kanałowe jest bolesne.

MIT #2: Kanały korzeniowe powodują choroby.

MIT #3: Kanały korzeniowe są niepotrzebne, jeśli nie odczuwasz bólu.

MIT #4: Leczenie kanałowe jest długotrwałym procesem.

MIT #5: Lepiej jest po prostu wyrwać ząb.

Więcej na: http://dobra-medycyna.edu.pl