Stomatologia & Ortodoncja

#

Przezwyciężanie strachu przed dentystą

  • 15 listopada 2021

Zaktualizowano: 2/6/2020

Czy obawiasz się wizyty u dentysty? Badania pokazują, że około 15% Amerykanów cierpi z powodu lęku lub fobii stomatologicznej. Istnieje wiele różnych czynników, które mogą przyczynić się do tego lęku, jednak ważne jest, aby przezwyciężyć strach przed dentystą, w przeciwnym razie może on mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Przeczytaj kilka wskazówek, które pomogą Ci się uspokoić podczas wizyty u dentysty.

Strach przed bólem/wierceniem

Jeśli przed wizytą u dentysty powstrzymuje Cię strach przed dokuczliwym bólem spowodowanym wiertłem lub inną procedurą, możesz podjąć pewne kroki, które sprawią, że pomysł ten stanie się mniej przerażający. Po pierwsze, wykonaj badania. Zapoznaj się z procedurą, abyś dokładnie wiedział, czego możesz się spodziewać na każdym etapie. Dowiedz się o stosowanej technologii; dzisiejsza zaawansowana technologia sprawia, że wiele zabiegów jest bezbolesnych. Zapytaj również swojego dentystę, ponieważ jego technika może się różnić od tego, co zwykle się robi.

Jeśli nadal się wahasz, miej zamknięte oczy i zapytaj dentystę, czy możesz założyć słuchawki i słuchać muzyki, kiedy on będzie pracował nad Twoją jamą ustną. Jeśli nie widzisz lub nie słyszysz, co się dzieje, może to pomóc zmniejszyć ból lub dyskomfort, którego mógłbyś doświadczyć w przeciwnym razie.

Strach przed igłami

Igła znieczula Twoje usta na czas zabiegu, ale co znieczula Twoje usta na czas igły? Jeśli boisz się, że ostra igła przebije miękką tkankę dziąseł, porozmawiaj z dentystą. W zależności od zabiegu, dentysta może być w stanie zastosować inny sposób znieczulenia, np. podtlenek azotu. Jeśli nie, może on być w stanie użyć silnego żelu znieczulającego, aby odczulić obszar przed wbiciem igły. Pomocne może być również zamknięcie oczu, aby nie widzieć, że igła jest wkładana do ust.

Zakłopotanie

W niektórych przypadkach ludzie mogą unikać dentysty, ponieważ są zawstydzeni stanem swoich zębów. Jeśli wstydzisz się swoich zębów, porozmawiaj z dentystą. Zadaniem dentysty jest zapewnienie Ci opieki stomatologicznej - niezależnie od stanu Twoich zębów. Szanse są dentysta widział o wiele gorzej, a jedynym sposobem, aby naprawić swój uśmiech jest wizyta u dentysty. Głos wszelkich niepewności masz do swojego dentysty. On lub ona będzie w stanie złagodzić swój umysł o uzyskanie opieki stomatologicznej.

Wpływ na ogólny stan zdrowia

Silny lęk stomatologiczny może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Pozwalając, by strach powstrzymywał Cię przed wizytą u dentysty, możesz doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia zębów, co z kolei może wpłynąć na ogólny stan zdrowia. Jeśli zęby i dziąsła ulegną przewlekłemu zakażeniu, może to wpłynąć na sposób mówienia, zdolność do prawidłowego żucia i trawienia, a nawet prowadzić do chorób serca. Ponieważ skutki unikania dentysty wykraczają poza zdrowie zębów, ważne jest, aby przezwyciężyć strach przed dentystą i chodzić na regularne czyszczenie zębów.

Lęk przed dentystą powstrzymuje wiele osób przed wizytą u dentysty, a to może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej. Jeśli strach lub zdenerwowanie powstrzymują Cię przed wizytą u dentysty, porozmawiaj z nim o swoich obawach. On lub ona powinni być w stanie zapewnić Ci to, czego potrzebujesz, aby Twoje doświadczenie było komfortowe.