Jak skutecznie wybielić zęby?
- 16 sierpnia 2021
Piękne, białe zęby są podstawą efektownego wyglądu. Nie każdy jednak może się poszczycić wspaniałym uśmiechem. Przebarwienia, próchnica, ubytki przysparzają wielu osobom wielu kompleksów. Zazwyczaj są one rezultatem niewłaściwej pielęgnacji jamy ustnej, zaniechanej profilaktyki, niezdrowego stylu życia, ale uwarunkowań genetycznych. Istnieje wiele metod wybielających, jednak nie można ich przeprowadzać w kilku przypadkach. Zabieg wybielający należy przenieść na inny termin, gdy kobieta jest w ciąży lub karmi piersią. Osoby z nadwrażliwością zębów, uczuleniem na produkt wybielający, chorobami dziąseł powinny w ogóle zrezygnować z zabiegu.
Decydując się na zabieg, trzeba liczyć się z tym, że efekt nie zawsze będzie jednakowy, ponieważ w dużej mierze zależy on od poziomu zabarwień, kondycji zębów - jeżeli borykasz się z uszkodzeniami emalii, odsłoniętymi korzeniami zębów - zrezygnuj z wybielania, bo i tak nie pomoże, a może zaszkodzić. Pomijając te skrajne sytuacje, na wybielanie zębów może zdecydować się każdy. Problem tkwi w tym, że metod oraz preparatów wybielających jest bardzo dużo. Co więcej - dostępne są wszędzie - w aptekach, gabinetach stomatologicznych, drogeriach. Jak spośród nich wybrać właściwie? Każdy preparat, posiada zarówno plusy jak i minusy. Zanim zdecydujemy się na konkretny środek, warto pokrótce dowiedzieć się czegoś na jego temat. Najbardziej popularne środki wybielające to przede wszystkim pasty, mające na celu usunięcie zanieczyszczeń powierzchni przez łagodne działanie materiałów ściernych.
W telewizji aż roi się od reklam tego typu specyfików, ale trzeba się liczyć z tym, że są one pozbawione substancji czynnych. Efekt śnieżnobiałej bieli na pewno tym sposobem nie jest osiągalny, choć zęby mogą być bielsze o maksymalnie jeden odcień. Podobnym zainteresowaniem co pasty wybielające cieszą się żele i paski. Największą zaletą tych specyfików jest to, że łatwo się je aplikuje, a efekty widoczne są już po kilku dniach. Kolejnymi sposobami na piękny uśmiech to tackowe, nakładkowe metody wybielania zębów - dostępne bez recepty. Niemniej, chcąc mieć gwarancję nieskazitelnego rezultatu warto zdecydować się na na metodę, zaproponowaną przez lekarza stomatologa.
Mówiąc o wybielaniu zębów w rzeczywistości mamy na myśli proces utleniania, do którego dochodzi na powierzchni szkliwa i dla którego charakterystyczne jest to, że w widoczny sposób rozjaśnia ich odcień. Właściwe przeprowadzenie zabiegu tego typu jest przy tym możliwe przede wszystkim w gabinecie stomatologicznym i tylko wtedy mamy do czynienia z jego najbardziej długotrwałym efektem. Owszem, w sprzedaży nie brakuje również preparatów, które mogą być stosowane w warunkach domowych, charakterystyczne jest dla nich jednak przede wszystkim to, że wspomagają efekt uzyskany u stomatologa przedłużając jego trwałość. Pierwszym krokiem na drodze do wybielania zębów u stomatologa niezmiennie jest wizyta konsultacyjna.
W czasie jej trwania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, jest to przy tym również czas, w którym może dokonać oceny stanu, w jakim znajduje się jego uzębienie. Dzięki temu pacjent może liczyć na taką metodę wybielania, która będzie najskuteczniejsza w jego przypadku odpowiadając zgłaszanym przez niego potrzebom. Jeszcze przed wybielaniem zęby muszą też być profesjonalnie oczyszczone. Tu najczęściej dochodzi do usuwania nalotu, który się na nich zgromadził, piaskowania, a nawet do polerowania ich powierzchni. Wśród tych metod wybielania zębów, które cieszą się największą popularnością, prym wydaje się wieść tak zwana metoda nakładkowa. Jej działanie staje się możliwe dzięki specjalnym szynom wykonanym z winylu i dopasowanym indywidualnie tak, aby odpowiadały kształtowi szczęki pacjenta. Szyna jest wypełniona środkiem wybielającym i najczęściej zakłada się ją na całą noc powtarzając tę czynność nawet przez dwa tygodnie.
Dzięki temu możemy liczyć nie tylko na naturalną biel zębów, ale i na to, że efekt utrzyma się nawet przez kilka lat. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby go wzmacniać i właśnie w tym celu co kilkanaście miesięcy wykonuje się tak zwane kuracje utrwalające z szyną przykładaną do zębów na jedną lub dwie noce. O palmę pierwszeństwa walczy też metoda naświetleniowa mająca jednak ten minus, że musi być przeprowadzona w gabinecie stomatologicznym. Charakteryzują ją silne i długoterminowe efekty, choć sukces w dużej mierze jest uzależniony od tego, jakim doświadczeniem w tym zakresie jest się w stanie pochwalić stomatolog. Na szczęście, również ta metoda jest systematycznie udoskonalana.