Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym
- 10 sierpnia 2021
Wiadomo, że małe dzieci nie maja pojęcia o zagrożeniach, jakie towarzysza brakowi higieny w jamie ustnej. Uzupełnianie wiedzy w tej kwestii należy, więc do rodziców. Bardzo ważne, aby od najmłodszych lat, dziecko widziało jak samemu szczotkujesz żeby. Wzbudzisz dzięki temu jego zainteresowanie. Dzięki temu, kiedy dziecko dostanie szczoteczkę do zębów będzie wiedziało, co z nią zrobić.
Bardzo ważne jest, aby w odpowiednim momencie zabrać pociechę na wizytę do dentysty. Wiadomo, ze dla malucha, będzie ona nie lada wyzwaniem. Jednak może być taka również dla rodziców, którzy go przyprowadzą. Taka pierwsza wizyta wcale nie musi być koszmarem dla dziecka ani stresem dla rodziców. Jeśli zaczniemy dużo wcześniej odbywać z maluchem wizyty kontrolne, kiedy pójdziemy później nawet na pierwsze borowanie, to wiadomo będzie, czego się spodziewać. Wystarcz a odpowiednie przygotowania, aby dziecko nie kojarzyło wizyty u dentysty z przykrym obowiązkiem.
Przygotowanie do wizyty u dentysty
Nie każdy rodzic wie, jak odpowiednio przygotować swojego malca do pierwszej wizyty. Taka świadomość może być niebezpieczna i skutkować późniejszą niechęcia dziecka do takich zabiegów. Pamiętaj, więc, aby nie, gdy przy dziecku nie wspominać, ze byłeś u dentysty i coś Cię bolało lub, że się go obawiasz. Bardzo złym nawykiem jest także strasznie dziecka typu” jak nie zjesz warzyw to popsują Ci się ząbki i pójdziesz do dentysty”. W ten sposób, nie zachęcisz malca, ale doprowadzisz go do płaczu lub obaw przed „strasznym panem dentystą”.
Nie zapomnij, aby przed wizyta u dentysty, wytłumaczyć malcowi, w jakim celu się tam wybieracie. Postaraj się opowiedzieć jak taka wizyta przebiega. Powiedz, ze trzeba wejść, usiąść na fotelu, otworzyć buzię itp. Jeśli dziecko jest dość małe, możesz podejść do opowieści w sposób bajkowy, czyli porównując do różnych postaci. Dzięki temu, wizyta będzie przez niego widziana bardziej jak przygoda.
Pierwsza wizyta oraz zabiegi u dentysty
Zaczynamy oczywiście, od wizyty adaptacyjnej, na której pacjent zaznajomi się z otoczeniem. Na takiej wizycie rodzice dowiedzą się jak dbać o ząbki malca, jak często je czyścić oraz czego unikać, aby nie powodować próchnicy.
Następnie, dochodzi badanie stomatologiczne, gdzie lekarz dokładnie przejrzy stan ząbków malca, oceni ubytki oraz zawartość próchnicy oraz wyeliminuje wady zgryzu lub wykryje ewentualne problemy, które mogą być w przyszłości z tym związane. Bardziej sumienny lekarz, przedstawi także technikę mycia zębów na modelu.
Kolejnym etapem, w stomatologicznej przygodzie malca będzie lakierowanie. Polega to, na oczyszczeniu zębów przy pomocy szczotki i pasty, a następnie pomalowaniu wszystkich zębów specjalnym lakierem zawierającym dużą dawkę fluoru. Takie lakierowanie, służy ochronie przed próchnicą. Wszelkie ubytki są pokrywane lakierem, aby resztki żywności, które się w nich zbierają nie powodowały próchnicy.
Można również przeprowadzić takie czynności jak: lapisowanie zębów, lakowanie, leczenie ubytków próchnicowych, a nawet leczenie kanałowe i usuwanie zębów mlecznych. Takie działanie jest jednak podejmowany tylko w przypadku, kiedy malec ma daleko posunięta próchnicę.
Znaczenie diety
Pamiętajmy, że szczególnie w klecie powinniśmy dawać dziecku do picia niesłodzone soki z kartonu, ale samą, czystą wodę. Woda pitna jest bogata w fluor, który zapewnia wzrost zdrowych i mocnych zębów bez próchnicy. Musimy jednak dostarczać go również w postaci jedzenia. Unikajmy karmienia dzieci słodyczami czy fastfood`ami. Takie postępowanie, nie dość, że osłabimy zęby malca to dodatkowo narazimy go na otyłość. Dziecko powinno jeść jak najwięcej warzyw i owoców. Nie starajmy się jednak wmuszać ich, ale zachęćmy malca do jedzenia.