#

Korony

  • 17 lutego 2022

Jeśli ubytek nie zostanie wcześnie wykryty, próchnica może zniszczyć tak dużą część zęba, że nie pozostanie wystarczająco dużo miejsca, aby założyć wypełnienie. Może się tak zdarzyć również w przypadku złamania zęba lub leczenia kanałowego.

Korona stomatologiczna pozwala zachować ząb i korzeń w nienaruszonym stanie oraz zmniejsza ryzyko bólu i zakażenia. Korony dentystyczne dla dzieci są zalecanym sposobem zachowania zęba mlecznego lub uratowania zęba stałego.

Doradzimy Ci, czy zastosować koronę ze stali nierdzewnej czy kompozytową.

Do wyboru są korony ze stali nierdzewnej (srebrne) lub kompozytowe (w kolorze zęba). W zależności od miejsca w jamie ustnej, w którym ma być umieszczona korona, zalecane są różne materiały.

 

Dwa rodzaje koron

W niektórych przypadkach można zastosować koronę kompozytową (białą)

, jednak ponieważ korona ta ma mikroskopijne pory, ma ona tendencję do lekkiego ciemnienia z czasem, pękania, łamania się w dowolnym momencie, a nawet prowadzenia do infekcji. Pacjenci nie powinni wgryzać się w nic przednimi zębami; powinni używać tylnych zębów do krojenia jedzenia na małe kawałki. Przednie zęby otrzymają żywiczne (białe) korony, lekarz wyjaśni inne możliwości, jeśli będą konieczne. Kompozytowe białe korony nie są zalecane dla zębów bocznych lub tylnych. Korony całkowicie pokrywają ząb, w którym pozostało bardzo mało struktury lub taki, który był leczony miazgą, został osłabiony przez próchnicę, jest pęknięty, przebarwiony lub uszkodzony. W niektórych przypadkach korony nie utrzymają się na miejscu z powodu braku struktury zęba (w takim przypadku można rozważyć inne metody leczenia, w tym ekstrakcję). Korony poprawiają wytrzymałość i wygląd zębów.

Kompozytowe korony stomatologiczne nie zawierają metalu i wyglądają bardziej naturalnie. Do wyboru jest ograniczona liczba odcieni (kolorów), dlatego idealne dopasowanie do zębów może być niemożliwe.

Korona kompozytowa nie jest tak mocna jak zęby naturalne, dlatego należy uważać, aby nie zgryzać twardych przedmiotów, które wywierają nacisk na koronę kompozytową. Należy pamiętać, że korony kompozytowe mogą z czasem lekko ściemnieć.

 

Korony zestali nierdzewnej

są mocniejsze, dlatego zwykle stosuje się je w przypadku konieczności wykonania korony na tylnych zębach.

Korony ze stali nierdzewnej są trwałe i chronią ząb oraz korzeń zęba mlecznego do czasu naturalnej utraty zęba. Koronę ze stali nierdzewnej można zazwyczaj założyć podczas jednej wizyty. Lekarz stomatolog nadaje zębowi dziecka odpowiedni kształt, a następnie przycina koronę, aby dopasować ją do zęba. Korona jest cementowana na miejscu i pozostaje na nim do czasu, aż pojawi się ząb stały, a ząb mleczny wypadnie. Procedura zakładania koron ze stali nierdzewnej na zęby stałe jest taka sama, jednak korona ma pozostać na swoim miejscu przez wiele lat.

Pacjenci powinni szczotkować i czyścić koronę tak samo jak każdy inny ząb.
Należy szczotkować zęby blisko dziąseł i używać nici dentystycznej, aby zapobiec zapaleniu dziąseł.
W takim przypadku należy również zgłosić się z dzieckiem w celu ponownego zacementowania korony.
Klej, którego używamy do cementowania zrośniętej korony, składa się głównie z substancji rozpuszczalnych w wodzie i jest bezpieczny, ale z czasem klej może się poluzować.
Unikaj lepkich pokarmów, takich jak karmelki, taffi, guma do żucia, a nawet gryzienia jabłek, które mogą spowodować wyrwanie lub złamanie korony.
Nie należy próbować używać superkleju ani rozwiązywać tego problemu samodzielnie w domu.

Więcej na: http://zielonabazylia.pl