#

Nauczanie dzieci zdrowych nawyków

  • 4 listopada 2021

 Uczenie dzieci zdrowych nawyków w młodym wieku jest bardzo korzystne dla ich rozwoju. Nawyki, których nauczą się w młodości - dobre lub złe - będą im towarzyszyć przez resztę życia. Jednak, aby nauczyć ich tych zdrowych nawyków, należy dążyć do praktykowania ich też.

I choć nie ma jednej uniwersalnej metody na to, czego i jak uczyć dzieci, oto kilka ważnych zdrowych nawyków, od których warto zacząć.

Ograniczanie czasu przeznaczonego na telewizję, gry wideo i komputer

Jeśli limity nie są ustawione na czas oglądania telewizji, gier wideo i korzystania z komputera, zobaczysz początki swojego dziecka kanapowego ziemniaka. Klinika Mayo donosi, że dzieci, które siedzą i oglądają więcej niż godzinę telewizji dziennie, mogą być bardziej narażone na problemy behawioralne, osłabioną wydajność w szkole, otyłość, mniej czasu na zabawę i nieregularny sen. Istnieje nawet większe ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Należy ograniczyć te łączone czynności do dwóch godzin dziennie.

Aktywność fizyczna

Nie tylko spraw, aby Twoje dziecko było bardziej aktywne fizycznie, ale także sam bądź bardziej aktywny fizycznie. Zaplanuj czas dla rodziny, w którym możecie pójść na spacer, pojeździć na rowerze, uprawiać ogród, bawić się w chowanego lub pływać. Będzie to korzystne dla wszystkich. Podczas tych wyjść pomóż swojemu synowi lub córce znaleźć aktywność fizyczną, którą naprawdę lubią, aby mogli ją uprawiać przez całe życie. Jeśli nie znajdą jej w czasie rodzinnym, spróbuj innych zajęć fizycznych, takich jak piłka nożna czy baseball, które mogą im się spodobać. Może nie jest sportowcem, ale każde dziecko lubi jakiś rodzaj aktywności fizycznej. Pomóż im ją znaleźć.

Codzienne czytanie

Zacznij czytać swojemu dziecku codziennie, gdy skończy sześć miesięcy. Codzienne rodzinne czytanie wspomaga rozwój umiejętności czytania i pisania u dzieci, co jest podstawą ich sukcesu w nauce. Kiedy zaczynasz czytać dziecku, wybieraj książki, które dziecko lubi, aby czytanie było czymś, na co czeka z niecierpliwością, a nie czymś, czego się boi.

Śniadanie

Uczyń z posiłków - nawet śniadania - regularną rutynę. Twoje dzieci będą bardziej skłonne do przyjęcia tego nawyku, jeśli będą go praktykować od dziecka. Śniadanie jest najczęściej pomijanym posiłkiem w ciągu dnia, a jednocześnie najbardziej potrzebnym. Naucz swoje dzieci jeść rano niskotłuszczowe śniadanie, ponieważ doda im ono energii na cały dzień. Dodatkową korzyścią dla zdrowia jest to, że wiele płatków śniadaniowych zawiera dużo błonnika, który może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy i chorób serca.

Twoje dziecko będzie również o wiele bardziej syte po zjedzeniu dobrego posiłku rano, dzięki czemu nie będzie przejadać się podczas lunchu lub po powrocie do domu ze szkoły.

Rodzinna kolacja

Niech kolacja będzie celowa. Zorganizuj rodzinną kolację, podczas której każdy przychodzi i siada razem. Kiedy wszyscy jedzą razem, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko będzie za dużo podjadać lub jeść niezdrową żywność. Powinieneś nawet zaangażować je w gotowanie i planowanie posiłku. Dziecko może bardziej się na niego cieszyć, jeśli pomoże w jego planowaniu i przygotowaniu. Przy okazji przygotowywania jedzenia, pomyśl o doborze kolorów. Kiedy sprawisz, że posiłek będzie bardziej kolorowy, dodając różne owoce i warzywa, nie tylko sprawisz, że będzie bardziej zabawny, ale również zdrowszy. W ten sposób możesz też uczyć dzieci o odżywianiu i znaczeniu włączania tych produktów do ich diety.

Zdrowie zębów

Ważnym zdrowym nawykiem, od którego warto zacząć, gdy dzieci są młode, jest dbanie o zdrowie jamy ustnej. Pokaż im właściwy sposób szczotkowania i nitkowania zębów i zachęcaj je do tego codziennie. Powinny one szczotkować zęby dwa razy dziennie i nitkować je co najmniej raz dziennie. Upewnij się również, że co sześć miesięcy zabierasz je do dentysty na badania kontrolne, aby dentysta mógł mieć oko na ich zdrowie zębów. Potrzebujesz pomocy, aby uczynić to bardziej zabawnym? Zacznij od kupienia im zabawnej szczoteczki do zębów, która będzie dodatkową zachętą do mycia zębów.

Przyjaźnie

Przyjaźnie są zdrowe, zwłaszcza dla rozwoju małych dzieci. Kiedy Twoje dzieci bawią się z przyjaciółmi, uczą się ważnych umiejętności społecznych, takich jak: komunikacja, rozwiązywanie problemów i współpraca. Posiadanie dobrych przyjaciół w szkole może również wpłynąć na ich wyniki w nauce. Przyjaźnie mogą pomóc Twojemu dziecku rozwinąć ważne umiejętności życiowe, które pomogą mu w szkole, pracy, małżeństwie itp. Zachęcaj je do zabawy z przyjaciółmi i nawiązywania różnorodnych przyjaźni. Pomóż im zrozumieć różnicę między przyjaźniami, które budują, a tymi, które przygnębiają. Chcesz, aby ich przyjaźnie były budujące i nie wywierały na nich presji, by robiły rzeczy, których nie powinny robić.

 

Kiedy próbujesz kultywować te lub inne zdrowe nawyki u swojego dziecka, wyznaczaj mu realistyczne cele i ograniczenia. Te zdrowe nawyki nie powstaną z dnia na dzień. Spróbuj sam je utrzymać, a zobaczysz, że potrzeba trochę pracy, aby je w pełni przyjąć. Wprowadzając stopniowe zmiany i robiąc małe kroki, będziesz w stanie zobaczyć, jak te nawyki się rozwijają.

Jakie są zdrowe nawyki, których nauczyłeś swoje dzieci? Czy trudno było samemu ich przestrzegać?