Protetyka & Implantologia

#

Wszystko na temat implantów protetycznych i odbudowy zęba

  • 4 sierpnia 2021

Marzysz o pięknym uśmiechu, ale masz dużo braków? Niestety, w dzisiejszych czasach, kiedy technologia jest bardzo rozwinięta i pozwala na zabiegi, jakie nie mogliśmy sobie pozwolić kilka lat temu, wiele ludzi ma zęby w bardzo złym stanie, przez co dużą ich liczbę tracą. Najgorzej, sytuacja wygląda u nastolatków przed okresem wejścia w dorosłość.

Mimo iż, ich zęby powinny prezentować się doskonale, być zdrowe i mocne to coraz częściej spotykamy się z katastrofą. Bardzo duża liczba młodych ludzi, traci żeby przez swoje zaniedbania takie jak, brak higieny jamy ustnej, jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy czy zaniedbywanie wizyt u stomatologa. Kolejną przyczyną tracenia zębów przez młodych ludzi jest nieuważność, czyli najczęściej wybicie zębów. Jeśli jest to większa ilość, to mamy więcej zachodu. Wiadomo, że znaleźć odpowiednią metodę na uzupełnienie zębów nie jest łatwo. Ale istnieje taka, która pozwala uzupełnić duże braki, jest wytrzymałą oraz bardzo estetyczna.

Implanty protetyczne – czym są?

Zacznijmy może od tego, czym są implanty protetyczne. Pamiętajmy, że określenie sztuczny ząb, nie jest odpowiednie dla implantu, ponieważ to dwie różne rzeczy. Jest to inaczej tytanowa śruba, którą implantolog wkręca w kość szczęki. Czyli służy, jako zastępstwo korzenia naszych zębów. Dlatego tez sztuczny ząb nie jest nazewnictwem odpowiednim, ponieważ w przeciwieństwie do implantu składa się on z wszczepu oraz koronki.

Komfort, trwałość, wygoda

Dużą zaletą implantów protetycznych jest przede wszystkim ich trwałość a także komfort noszenia i użytkowania. Bardzo duża liczba ludzi, którzy zdecydowali się na taki krok, jest bardzo pozytywnie zaskoczona efektami, jakie można uzyskać oraz swobodą, jaka występuje podczas korzystania z implantów.

Jednak kwestia bezpieczeństwa implantów oraz ich przyszła trwałość wywołuje nadal wiele pytań. Jednak w dzisiejszym postępie, nie ma żadnego zagrożenia związanego z wszczepianiem nowych zębów, a ich wytrzymałość jest potwierdzona przez wiele zachwyconych użytkowaniem ludzi.

Jak wygląda leczenie implantologiczne?

Takie leczenie biorąc pod uwagę tylko jeden implant musi trwać dość długo, ponieważ nawet kilka miesięcy. Dlaczego tak długo? Ponieważ musimy dąć czas kości, aby zespoliła się z implantem protetycznym. Mimo iż, długo to trwa to zapewnia ogromną wytrzymałość. Ten zabieg jest także nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku np. usuwania próchnicy. Nie jest to jednak, nic niesamowitego czy tajemniczego. Każdy, kto decyduje się na podjęcie takiego leczenia powinien najpierw dowiedzieć się, na czym dokładnie ono polega, aby być w pełni świadomym, co go czeka.

dentystka

Częściowa odbudowa uzębienia

W dzisiejszych czasach, piękny uśmiech gra bardzo ważna rolę estetyczną w naszym życiu. Zdrowe i mocne zęby, nie tylko wyglądają dobrze, ale także świadczą o naszym zdrowiu i dbałości o ten aspekt. Coraz częściej, wychodzimy ze znajomymi, do klubów czy na inne imprezy. Więc w przypadku nastolatków, uśmiech także gra dużą rolę. Jeśli chodzi o osoby pracujące w korporacjach, kierowników, sekretarki, asystentki itp., wygląd zewnętrzy jest bardzo istotny. W takiej pracy, bardzo liczy się pierwsze wrażenie. Jeśli ktoś stara się o ważna posadę, a z przodu brakuje mu zębów, widomo, że nie zostanie przyjęty z tego względu. Świadczy to, bowiem o niedbałości o siebie. Jeśli więc nie dbamy o siebie, ludzie myślą, że tak samo wygląda dbanie o inne aspekty naszego życia, czyli np. pracę.

Złamanie zęba

A co, jeśli mamy złamanego zęba lub tak zniszczonego, że połowy nie ma? Wielu ludzi myśli, ze w taki przypadku, niezbędne jest od razu wyrywanie. Jest to błędna teza. Prawe każdy ubytek, da się odbudować. Chyba, że ząb jest w takim stopniu zniszczony przez próchnicę, że nie ma możliwości uratowania go. Wtedy rzeczywiście zostaje tylko wyrywanie, ale zawsze możemy zdecydować się na uzupełnienie ubytku o protezę.

Jeśli złamie nam się ząb należy, czym prędzej wybrać się do stomatologa, który oceni straty. Zazwyczaj, częściowa odbudowa uzębienia, przebiega dość szybko i już po jednej wizycie mamy pięknego ząbka. 

Odbudowa zęba

Jeśli zniszczona jest tylko korona zęba, a korzeń jest w stanie nienaruszonym, nie mamy się, czym martwić. Taki zabieg, nie różni się zbytnio od nakładania plomby. Różnicę odczuwa jedynie lekarz. Jeśli nasz ząb jest szczególnie osłabiony, stomatolog będzie musiał użyć dodatkowej podpory, która będzie trzymać wypełnienie. Bardzo często takiej podpory wymagają zęby, które leczone były już kanałowo. Wygląda to w tedy, w ten sposób, że element utrzymujący jest wprowadzany do kanału i na nim trzyma się cała konstrukcja. Aby takie wypełnienie utrzymać, dentysta stosuje zazwyczaj wkład z włókna szklanego lub tez wkłady koronowo – korzeniowe.

Niestety, przy użyciu materiału światło utwardzalnego, nie jest możliwe odbudowanie każdego zęba. W taki przypadku, używane są wkładu koronowe, licówki, nakłady lub korony porcelanowe.

Pamiętajmy, że im wcześniej znajdziemy się u dentysty, tym lepiej dla naszego zdrowia oraz portfela. Jeśli zaniedbamy nasze uzębienie i doprowadzimy do złego stanu, będziemy musieli się liczyć z dużo dłuższym leczeniem. W przypadku, kiedy całkowicie zignorujemy ten fakt, możemy doprowadzić swoje zęby do takiego stanu, że jedynym wyjściem będzie wyrwanie, ponieważ częściowa odbudowa nie będzie możliwa. W taki przypadku zostanie nam tylko proteza.