Protetyka & Implantologia

#

Czym jest stomatologia estetyczna? Jakie są jej możliwości?

  • 19 sierpnia 2021

Stomatologia estetyczna jest swoistym rodzajem chirurgii plastycznej dla zębów. Jest popularna na Zachodzie, zwłaszcza w USA, ale może być też szalenie droga. Mimo to także w naszym kraju zaczyna być znana i stosowana przez społeczeństwo.

Kto może skorzystać?

Niewiele osób posiada naturalnie ładne zęby, a sporo tych osób z czasem traci ładny uśmiech. Z wiekiem praktycznie u wszystkich osób dochodzi do ich wizualnej degeneracji, pęka szkliwo, pojawiają się plamy, ich części się ubijają, a czasami zęby się też wykrzywiają. Efektem tego jest nasze złe samopoczucie w chwili, kiedy musimy się uśmiechnąć lub po prostu szeroko otworzyć usta. Można temu przeciwdziałać. Stomatologia estetyczna jest szybka i bezbolesna. Nie powoduje też większego dyskomfortu. Katalog usług jest szeroki

Wady zgryzu

Ortodoncja, czyli korekta wad zgryzu, jest zazwyczaj bardzo długotrwała i zwykle nieprzyjemna. Wymaga stosowania specjalnych aparatów, zamków nakładanych na zęby i łączonych drutem. W ten sposób wywołuje się nacisk na zęby i powoli zmienia się ich położenie. Takich aparatów się nie zdejmuje i są zazwyczaj bardzo widoczne. Istnieją też droższe, bardziej estetyczne modele.

Odbudowa zębów

Uszkodzone korony zębów można odbudować za pomocą kompozytów z cząstkami ceramicznymi oraz przez klejenie i spajanie. Naprawi to strukturę zęba i zapewni mu odpowiedni wygląd. Materiały służące do wypełnień są nie do odróżnienia od prawdziwych zębów.

Protetyka

Do maskowania ubytków zębów stosuje się korony i mosty. W wykorzystywanych procedurach nie używa się metalu, dzięki czemu uzyskuje się efekty znakomicie udające prawdziwe zęby. Mocowanie koronek jest trwałe i nie ma poczucia, że w jamie ustnej znajduje się ciało obce. Zamiast koronek na przednich zębach zazwyczaj stosuje się licówki, czyli wynalezione przed trzema dekadami cienie okładziny ceramiczne. Licówka pozwala nanieść na zęby powłokę poniekąd maskującą wszelkie niedoskonałości.

Wybielanie

Wybielanie jest metodą eliminowania odbarwienia zębów. Metod jego wykonywania jest wiele. Różnią się skutecznością i czasem stosowania. Można to robić za pomocą specjalnych laserów, ale częściej wykorzystywane są preparaty z tlenkiem wodoru aktywowanym przez światło lub działającym samoczynnie. Alternatywą dla tych metod może być wybielanie z użyciem światła, czyli specjalnej lampy halogenowej. Po takim zabiegu na zęby nakładany jest fosforan wapnia w celu usunięcia pęknięć szkliwa.

Ozdabianie

Przejściowo popularny trend polega na nanoszeniu na zęby biżuterii lub ozdabianiu ich obrazkami przypominającymi tatuaże.

Zdrowy piękny uśmiech

Bonding

Jest to zabieg polegający na pokryciu zębów cieniutką warstwą substancji kompozytowej, która jest następnie utrwalana za pomocą naświetlania. Kuracja jest skierowana dla osób, które chciałyby odzyskać nieskazitelny uśmiech, w wypadku ułamania lub pęknięcia zęba. Wypełnia szczeliny, a nawet zmienia kształt zębów, może być alternatywą dla wypełniania amaglamatem dentystycznym. Jest to zabieg najtańszy i najłatwiejszy wobec dostępnych możliwości w stomatologii estetycznej.

Licówki

Ten zabieg umożliwia zmianę barwy zębów, wyregulowanie ich kształtu lub ustalenia odpowiedniej długości. Licówki dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Są to cienkie płatki składające się z kompozytu porcelanowego lub żywicy kompozytowej, które umieszcza się na przedniej stronie zębów. Sam zabieg jest nieodwracalny więc należy go dobrze przemyśleć.

Korona

Jest to odpowiednio ukształtowana nakładka, którą zakłada się na uszkodzonego zęba, aby ulepszyć jego kształt, wielkość, wygląd lub go po prostu utwardzić. Koronę należy wymieniać co 5-15 lat, zależy to od indywidualnych cech każdego pacjenta.

Konturing

Kuracja daje szybkie rezultaty, można łączyć ją z wybielaniem zębów, licówkami lub bondingiem. Jest polecany w celu pozbycia się małych niedoskonałości w zgryzie, na przykład gdy mamy nierówne lub zbyt stłoczone zęby. Plusem zabiegu jest to, że nasze naturalne zęby zostają na miejscu, są tylko odpowiednio kształtowane.

Aparat ortodontyczny

Jest on polecany dla osób w każdym wieku, gdy wymagane jest skorygowanie krzywego zgryzu. Aparat daje stały nacisk na zęby, dzięki czemu się wyrównują i zmieniają na zawsze kształt zębodołu. Obecnie możemy wybierać spośród metalowych aparatów, przezroczystych lub wielobarwnych. Różnią się także w konstrukcji, bo mogą być przymocowane do tylnej części zębów, dzięki czemu są niewidoczne dla oka. Proponuje się także aparaty w postaci plastikowych nakładek, dające większy komfort noszenia, w porównaniu do metalowych odpowiedników.