Protetyka & Implantologia

#

Co warto wiedzieć o implantach stomatologicznych?

  • 5 sierpnia 2021

Wielu z nas nawet nie ma pojęcia, jak groźny może się okazać brak zębów. Jakie mogą być konsekwencje braków w uzębieniu? Musimy sobie uświadomić, że groźna jest już utrata nawet jednego zęba.

Taki niewielki z pozoru ubytek powoduje, że naszym pozostałym zębom zaczyna brakować stabilizacji. Konsekwencją jest tak zwane „rozchodzenie się” zębów. Prowadzi to do powiększenia się diastemy pomiędzy jedynkami, ale także do pojawienia się szpar pomiędzy pozostałymi zębami. Bardzo często zęby, które znajdują się w sąsiedztwie brakującego zęba, pozbawione naturalnej podpory, ulegają rozchwianiu.

Zanik kości

Już po starcie jednego zęba rozpoczyna się proces zaniku kości. Kość zanika niejako naturalnie, nie jest przez nas używana, stąd proces atrofii. Procesu tego nie da się zatrzymać. W ciągu dwunastu miesięcy od dnia,w którym straciliśmy ząb, zaniknie prawie dwadzieścia pięć procent kości. Jeszcze w tym momencie mamy szansę proces zaniku zatrzymać, decydując się na uzupełnienie brakującego zęba. Jeśli jednak ubytek nie zostanie uzupełniony, zanik kości będzie nie tylko postępował, ale zacznie obejmować także dalsze kości. Konsekwencje tego zobaczymy w lustrze – rysy naszej twarzy ulegną zmianie.

Co wybrać: most, czy implanty?

Uzupełnienie nawet jednego brakującego zęba nie jest dzisiaj problemem dla dentystów. Coraz więcej gabinetów oferuje możliwość uzupełnienia ubytków poprzez wszczepianie implantów. Korony zębów mogą być wykonane z pełnej ceramiki lub z tytanu. Rozwiązanie to jest bardzo skuteczne, przynosi bardzo zadowalający efekt, ale jest to niestety rozwiązanie drogie. Decydując się na implant, nie musimy obawiać się bólu. Zabiegi wszczepiania implantów zębowych wykonywane są zawsze po podaniu znieczulenia. Korona zęba jest wykonywana bardzo precyzyjnie, idealnie przypomina więc utracony przez nas naturalny ząb. Implanty są bardzo trwałe, proces ich wszczepianie nie wpływa niekorzystnie na sąsiednie zęby. To przemawia za implantem,a nie za mostem. Dodatkową zaletą jest powstrzymanie atrofii kości.

Most protetyczny – jak odtworzyć utracone zęby?

most protetyczny

Metod uzupełniania brakujących zębów jest przynajmniej kilka. Jedną z nich jest most protetyczny. Uzupełnianie zębów za pomocą mostu polega na przymocowaniu korony zęba do sąsiadujących zębów z tym utraconym.

Filarem odbudowywanego zęba są dwie korony protetyczne. Każda z nich znajduje się z jednej strony ubytku. Most protetyczny pozwala uzupełnić nawet trzy brakujące zęby pod warunkiem jednak, że znajdowały się one obok siebie. Z jakich wskazań wykonuje się most protetyczny? Most protetyczny stosuje się, kiedy:

  • założeniem jest uniknięcie przemieszczania się zębów;
  • zależy nam na ograniczeniu zaniku kości;
  • chcemy ograniczyć ryzyko rozwoju próchnicy;
  • pragniemy powrócić do prawidłowego zgryzu.

To są medyczne przesłanki do wykonania mostu protetycznego. Ale ma on także walory estetyczne: stajemy się młodsi, znów możemy pochwalić się pięknym i kompletnym uśmiechem.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych?

Gabinety oferują dwa rodzaje mostów: porcelanowe; kompozytowe. Mosty ceramiczne należą do najbardziej popularnych. Koronę zęba wykonuje się z porcelany, a umieszcza na podbudowie wykonanej z cyrkonu lub ze złota. Dzięki takim materiałom do wykonania podbudowy, efekt estetyczny jest wyjątkowo zadowalający. Podbudowa mostu może być też wykonana ze stali. Most kompozytowy wzmacniany jest dodatkiem włókna szklanego. Most ten jest mniej trwały od porcelanowego. Ale zęby filarowe, które go podtrzymują nie muszą być szlifowane. Są one naklejane na zęby naturalne. Mostem kompozytowym nie da się uzupełnić braku więcej niż trzech zębów.

Etapy zakładania mostu

Zanim pacjentowi zostanie założony most protetyczny musi on przejść pewne badania. Do najbardziej podstawowych należy prześwietlenie. To od stanu korzeni zależy bowiem, czy przed założeniem mostu nie należy wcześniej wyleczyć próchnicy. Miejsce na korony zębowe wymagają zeszlifowania sąsiadujących z ubytkiem zębów. Zabieg ten jest bezbolesny, gdyż pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Ostatnim etapem jest zacementowanie mostu stałego.