Protetyka & Implantologia

#

Licówka czy korona? Która metoda jest trwalsza?

  • 13 sierpnia 2021

Dzięki stomatologii zachowawczej możemy nie tylko wyleczyć uzębienie, ale także poprawić jego wygląd. Dostępne jest wiele produktów i materiałów, które pozwalają na uzyskanie na prawdę świetnych efektów wizualnych. A zdrowy i piękny uśmiech chce mieć każdy.

Walka z przebarwieniami

Przebarwienia na zębach ma 90% społeczeństwa. Pojawiają się wskutek niezdrowej diety, zwykle u osób nadmiernie spożywających kawę i palących papierosy. W dzisiejszych czasach są jednak możliwości, które pozwalają uzyskać świetne efekty. 

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe pomagają w maskowaniu przebarwień, ale i nie tylko. Dzięki nim możemy również skorygować kształt uzębienia, a nawet odtworzyć tkankę zęba, która np. została utracona w skutek wypadku. Licówki wykonane są z materiału kompozytowego. Jest to dokładnie ten sam materiał, który wykorzystuje się w uzupełnianiu ubytków. Charakteryzuje się on wysoką estetyką, a dzięki możliwości dostosowania koloru do koloru zębów pozostałych, stają się nieodłącznym elementem stomatologii zachowawczej i estetycznej. 

Efekty na lata

Licówki kompozytowe charakteryzują się dużą trwałością i estetycznym wyglądem. Jest jednak warunek - należy o nie dbać! Jeśli będziesz je odpowiednio użytkował, z pewnością efekty będą utrzymywać się latami. Choć nie są tak trwałe jak licówki porcelanowe, to jednak dla wielu fakt wymiany co 2-5 lat jest i tak dobrą perspektywą. 

Wykonanie licówek kompozytowych trwa szybko, choć zależy to także od ilości. Zwykle jednak już na jednej wizycie zauważalne są ogromne efekty. Dzięki nim można zmienić diametralnie wygląd uzębienia. Na zakończenie dodam, że większość hollywoodzkich gwiazd nosi właśnie licówki na zębach. 

Decydując się na przywrócenie śnieżnobiałego uśmiechu lub zwykłą protetykę zębów często myślimy nad implantologią. Niestety jest ona bardzo droga, dlatego pozostają nam licówki lub koronowanie. Obydwie metody dają bardzo dobre efekty, lecz tylko koronowanie jest stałe. Licówki można wyjmować przed snem i trzeba o nie bardzo dbać, aby nie utraciły swojego naturalnego koloru. Która metoda jest zatem trwalsza? Wszystko zależy od człowieka!

Trwałość - to nie to, co myślisz

Zarówno koronowanie jak i nakładanie licówek da długotrwały efekt, jednak w przypadku tej pierwszej metody mówimy o efektach stałych. Licówki można wyjmować (a nawet trzeba) przed snem i trzeba uważać z ich przechowywaniem, aby przypadkowo ich nie uszkodzić. Jako, że zazwyczaj wykonane są z porcelany nie będą odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie będą też odporne, jeśli w trakcie posiłku przegryziemy coś twardego (skorupka orzecha, kawałek kości z mięsa) i mogą zwyczajnie pęknąć. Trzeba o nie dbać, dlatego wiele osób rezygnuje z nich wiedząc, ile kosztuje nowy komplet.

Koronowanie jest stałe, dlatego takie zęby będą o wiele trwalsze. Można je traktować jak "własne" i pielęgnować przy pomocy zwykłej pasty do zębów, płynu do płukania etc. Zdaniem wielu koronowanie nie gwarantuje śnieżnobiałego uśmiechu, jeśli pacjent nie zdecyduje się po ich implementacji na wybielanie. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ korony będą białe, a zęby pacjenta zapewne nie - konieczne będzie wybielanie lampą Beyond (naszym zdaniem najlepsza metoda) co kosztuje od 1400 do 2500 złotych.

Która metoda jest trwalsza?

Naszym zdaniem dużo trwalszą metodą jest koronowanie. Choć wymaga również wybielania wszystkich zębów warto ją stosować, bo na takie zęby otrzymamy gwarancję - na licówki na pewno nie.

Końcowy wybór protetyki zębów pozostawiamy Wam. Jeśli nosicie licówki lub macie koronki - piszcie pod tematem, czy jesteście z nich zadowoleni!