Protetyka & Implantologia

#

Proteza całkowita - sposób na piękny uśmiech

 • 6 sierpnia 2021

proteza zębowaproteza w szklance

Protezy zębowe nie zastąpią naturalnego uzębienia, jednak te obecnie dostępne są znacznie wygodniejsze i estetyczniejsze od modeli sprzed kilku lat, szczególnie tych przechowywanych w szklance z wodą. Nowoczesne uzupełnienia protetyczne przywrócą uśmiech, pewność siebie i dobre samopoczucie, nawet przy całkowitym braku zębów.

Co to jest proteza całkowita?

Protezę całkowitą wykonuje się w przypadku całkowitego bezzębia, czyli kompletnego braku zębów własnych pacjenta. Zwykle są one wykonane z akrylu – sztywnego tworzywa imitującą błonę śluzową jamy ustnej – w którym montowane są akrylowe lub kompozytowe zęby. Proteza musi być umocowana w taki sposób, aby nie doszło do jej podniesienia bądź poruszenia podczas napinania mięśni żucia, mimicznych mięśni twarzy oraz ruchów błony śluzowej.

Protezy całkowite są najbardziej ekonomicznym, a co za tym idzie także najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku całkowitego bezzębia. I chociaż doskonale odtwarzają warunki estetyczne, nie są pozbawione wad. Do newralgicznych aspektów należą:

 • osiadanie – protezy akrylowe przyspieszają zanik wyrostka zębodołowego, czego konsekwencją jest pogorszenie warunków protetycznych,
 • proteza całkowita nie odtwarza w pełni funkcji żucia, w związku z czym potrzeba czasu, aby nauczyć się używać takich protez,
 • spory zasięg płyty protezy – może wywoływać nieprawidłowości w odczuwaniu smaku.

Protezy całkowite są najtrudniejszym uzupełnieniem protetycznym. Z tego powodu wykwalifikowani stomatolodzy sięgają po materiały najlepszych marek, takich jak Candulor — światowy lider w produkcji niezwykle trwałych i estetycznych zębów kompozytowych. Starannie dobrane składniki całego systemu sprawiają, że wykonane uzupełnienie protetyczne jest biofunkcyjne i biokompatybilne, spełniające oczekiwania najbardziej wymagających pacjentów. Produkty szwajcarskiej firmy to doskonały zamiennik tradycyjnych protez całkowitych wykonanych całkowicie z akrylu.
W przypadku wspomnianej firmy Candulor możemy mówić o kompletnym systemie wykonywania protez zębowych. Twórcą tego systemu jest profesor dr Albert Gerber (1907-1990) stomatolog, twórca teorii kłykcia. Jest to teoria na której opierają się prawie wszystkie inne teorie budowania protez zębowych. Efekty stosowania systemu ustawiania zębów i konstrukcji protez wg prof. Gerbera są niezaprzeczalnie doskonałe i w trudnych przypadkach dają pacjentom o wiele wyższy komfort życia niż zwykłe protezy zębowe.

proteza na implantach

Proteza całkowita stabilizowana na implantach

Alternatywą tradycyjnej protezy, jest nowoczesne uzupełnienie stabilizowane na implantach. Solidne utrzymanie sprawia, że proteza nie wypada, nie przesuwa się i nie wymaga podklejania. Jest to najczęściej stosowana metoda implantologicznego leczenia bezzębia. Co więcej, jest o wiele tańsza w porównaniu do porcelanowych mostów mocowanych na implantach.

Proteza stabilizowana na implantach wykonywana jest najczęściej jako uzupełnienie ruchome, które pacjent może wyjąć z ust i wyczyścić. Do przymocowania protezy ruchomej wszczepiane są co najmniej dwa implanty w szczęce dolnej i cztery w górnej. Następnie przy pomocy łączników lub specjalnej belki mocowana jest proteza. Aby założyć protezę stałą, potrzeba co najmniej czterech implantów w żuchwie i sześciu w dolnej szczęce. Po wygojeniu lekarz montuje na nich protezę. Taka proteza przywraca estetykę i funkcje naturalnego uzębienia. Ponadto implant zapobiega zanikaniu kości i umożliwia jedzenie nawet bardzo twardych pokarmów.

Biofunkcyjne ustawienie zębów i metoda Gerbera

Technika biofunkcyjna dotyczy głównie protez całkowitych i ma na celu poprawę właściwości adaptacyjnych w dość trudnych warunkach klinicznych, jakim jest kompletny brak zębów.  Pacjenci bardzo często narzekają na to, że nie mogą swobodnie nosić swoich protez, ponieważ mają kłopoty ze stabilnym utrzymaniem ich w jamie ustnej szczególnie podczas jedzenia pokarmów nawet tych miękkich. Źle wykonane protezy ulegają również częstym uszkodzeniom, pęknięciom. Metoda biofunkcyjna zakłada powrót do stanu sprzed utraty zębów. Do laboratorium protetycznego trafiają wyciski anatomiczne wraz z innymi wartościami artykulometrycznymi (kąt nachylenia łuków zębowych w stosunku do stawów skroniowo-żuchwowych i czaszki). Specjalnie przeszkoleni technicy dentystyczni przeprowadzają analizę modeli, relacji szczękowo twarzowych i innych niezbędnych wartości pozwalających na odtworzenie pierwotnego ustawienia zębów. Rezultatem pracy protetyków jest uzyskanie perfekcyjnego przylegania i przyssania płyty protezy górnej i dolnej i świetna stabilizacja protez na wyrostkach zębowych pacjenta.

Sporym uznaniem w stomatologii estetycznej i funkcjonalnej cieszy się metoda profesora Gerbera. Jej zastosowanie umożliwia rekonstrukcje, które dotąd były niemożliwe lub zagrożone uszkodzeniem, a ponadto przywraca prawidłowe funkcjonowanie uzębienia. Unikalność techniki Gerbera polega na tym, że punkt wyjścia stanowi staw skroniowo-żuchwowy, a nie jak w wielu innych metodach, same zęby. Upraszczając punktem wyjścia jest staw skroniowy, a dopiero potem zęby. Taka sekwencja umożliwia wyeliminowanie wad w układzie stomatognatycznym, determinujących wygląd zębów i jego funkcje. Ponadto technika Gerbera pozwala:

 • na odbudowę prawidłowych proporcji twarzy,
 • poprawić estetykę uzębienia,
 • podnieść zwarcie,
 • przywrócić prawidłową funkcję zgryzu,
 • zaprojektować skomplikowane uzupełnienia protetyczne,
 • w prawidłowy sposób wykonać każdy rodzaj leczenia protetycznego,
 • zdiagnozować przyczynę przeciążeń na zębach,
 • ustalić przyczynę pękania bądź odkruszania prac protetycznych,
 • prawidłowo wykonać uzupełnienia protetyczne dla osób z implantami,
 • zlikwidować/zmniejszyć bóle głowy.

Wykonanie protez całkowitych z uwzględnieniem biofunkcji jest nie lada sztuką, której podstawę stanowią zdolności manualne i rzetelna wiedza. Jeśli lekarz i technik w równym stopniu odczytają informacje z prawidłowo pobranych wycisków oraz właściwie odlanych i wyciętych modeli, a następnie zastosują metodę prof. Gerbera, sztuka ta stanie się nieskomplikowana. Artykulator, łuk twarzowy wraz z narządami pomocniczymi zapewnią sukces wszystkim pacjentom.