Protetyka & Implantologia

#

Jak poprawnie dbać o mosty protetyczne?

  • 23 listopada 2021

Obecnie wiele osób zmaga się z problemami z uzębieniem. Często jest to wynikiem własnych zaniedbań, unikaniem kontroli w gabinetach stomatologicznych, niewłaściwą higieną jamy ustnej itp. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w których nie można już w żaden sposób "uratować" zęba. Konieczne jest jego usunięcie, a może nawet i kilku. Takie puste przestrzenie nie powinny pozostawać bez żadnego wypełnienia - zarówno dla komfortu pacjenta, jak i ogólnej estetyki. Dlatego też wypełnia się je tzw. mostami protetycznymi. Można je osadzać na wcześniej wyszlifowanych zębach własnych lub też na implantach. Wymagają one oczywiście odpowiedniej higieny. Trzeba o nie dbać w zasadzie tak samo dobrze, jak o zęby własne.

Czyszczenie mostów protetycznych

Jedną z podstawowych czynności, którą należy wykonywać w obrębie mostów protetycznych, jest oczywiście szczotkowanie. Zaleca się aby zęby były dokładnie szczotkowane po każdym posiłku, jednak nie zawsze mamy możliwość aby być aż tak dokładnymi. Dobrze jest zatem trzymać się chociaż zasady dwóch szczotkowań zębów dziennie - rano oraz wieczorem. Można do tego używać zarówno standardowej szczoteczki, jak i elektrycznej. Podczas szczotkowania powinno się niejako wymiatać zanieczyszczania z zębów, wykonując odpowiednie ruchy. Czasem przez całe życie popełniamy podstawowe błędy w tym właśnie zakresie, dlatego też warto poprosić lekarza o dokładne wytłumaczenie, lub też samą higienistkę.

Bardzo istotny jest również wybór odpowiedniej pasty. W większości past dostępnych na rynku znajdują się środki o właściwościach silnie ścierających. Nie powinno się przy ich pomocy czyścić mostów protetycznych, ponieważ mogłoby na nich dojść do wyraźnych uszkodzeń. Każde uszkodzenie jest natomiast dla bakterii okazją do zwiększonego namnażania się. Im więcej bakterii, tym więcej problemów. Może pojawić się nawet zapalenie błony śluzowej. Jaką pastę powinno się zatem stosować na mosty protetyczne? Na rynku możliwe jest zakupienie pasty służącej specjalnie do higieny rekonstrukcji protetycznych. Można je nabywać u stomatologa, ale również i w aptece.

Oprócz regularnego i dokładnego szczotkowania swoich mostów protetycznych, warto korzystać również z innych narzędzi. Są to między innymi szczotki międzyzębowe, które wykorzystuje się właśnie do higieny różnych odbudów protetycznych. Dzięki nim można czyścić nawet te przestrzenie, które są naprawdę bardzo trudno dostępne. To pozwala na sprawne pozbywanie się bakterii i zapobiega rozwijaniu się różnych chorób przyzębia, czy też stanów zapalnych. Warto również rozważyć zakup nici dentystycznych, które bardzo dobrze sprawdzają się w czyszczeniu trudnych przestrzeni.

Nabyć możemy również irygator. Co to takiego? To urządzenie, które emituje wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Kierowana jest ona na powierzchnię zębów. W ten sposób usuwa się szkodliwe osady, nawet te znajdujące się w miejscach trudno dostępnych. Irygator oczywiście pozwoli nam zadbać nie tylko o mosty protetyczne, ale w zasadzie o całą jamę ustną.

gabinet dentystyczny

Mosty zębowe a kontrole u stomatologa

Założenie mostów protetycznych to w wielu wypadkach konieczność. Nie należy pozostawiać tej sprawy na później. Każdy dzień zwłoki może sprawić, że stan pozostałego uzębienia będzie niestety ulegał pogorszeniu. Dlatego kluczowe jest szybkie i stanowcze działanie w tym zakresie. Doświadczony stomatologa zawsze ma dla nas kilka propozycji, aby zminimalizować problem.

Na podstawie bogatego zbioru wskazówek dotyczących tego jak dbać o mosty protetyczne można wywnioskować, jak dużą rolę odgrywają one w naszej jamie ustnej. Powinno się je traktować dokładnie tak, jak swoje własne uzębienie. Być może nawet staranniej powinniśmy przykładać się do ich pielęgnacji, ponieważ nie jest to tania inwestycja i mają one również zdecydowanie więcej wymagań, niż nasze uzębienie.

Z pewnością konieczne jest odbywania cyklicznych wizyt u stomatologa, który będzie dla nas sprawdzał, jak wygląda stan mostów. Podobnie jak i zęby, one również mogą ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom i ich stan może się pogarszać. My możemy nie zauważać oznak tego, że faktycznie się coś dzieje. Dentysta natomiast natychmiastowo to wszystko wychwyci. Oczywiście decydując się na mosty protetyczne należy wybrać również odpowiednią klinikę, w której zostaną one założone. Warto zapoznać się między innymi z tą ofertą i szczegółami dotyczącymi tego, jak takie mosty protetyczne wyglądają. Na tej stronie mamy wszelkie informacje na ten temat: https://cdcstomatologia.pl/protetyka/korony-zebowe-i-mosty-protetyczne. Założenie takich mostów może zdecydowanie podnieść komfort naszego życia.