15 najważniejszych pytań i odpowiedzi na temat wybielania zębów
- 17 sierpnia 2021
Chyba wiele osób marzy o pięknym uśmiechu. Jak się okazuje medycyna daje nam obecnie masę różnych możliwości, dzięki którym staje się możliwe wybielanie zębów.
Obecnie można udać się do dentysty i tam uzyskać pomoc, dzięki czemu nasze żeby będą ładniej się prezentowały. Biały uśmiech można tez uzyskać w domu, ale tutaj trzeba już wiedzieć jak to realizować. Nie będzie się dało jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest najlepsze. Każda terapia ma specyfikę i każdy będzie na nią inaczej reagował. W związku z tym wszystko zależy od konkretnego pacjenta oraz jego uwarunkowań. Lepiej udać się do dobrego stomatologa, który zaproponuje nam profesjonalną pomoc i metody wybielania. Jeśli chodzi o taką osobę to będzie dobrze, by taki specjalista posiadał odpowiednią wiedzę. Każdy człowiek ma swoja specyfikę i żeby w różnych przypadkach różnie się wybiela.
Z tego też powodu jedynie dobry specjalista będzie w stanie dopasować dla nas najlepszą metodę. Obecnie tak naprawdę tych metod mamy już wiele, gdy chodzi o wybielanie zębów. Wydaje się więc, że uzyskanie wymarzonego efektu staje się łatwiejsze. Będzie jednak najlepiej, jeśli procedura wybielania odbywać się będzie w gabinecie stomatologicznym. Wtedy najlepsze efekty staną się możliwe, a jednocześnie lekarz będzie mógł spokojnie całą procedurę kontrolować, co na pewno ma swoje istotne znaczenie.
Jeśli zacznie się dziać coś niekorzystnego to oczywiście będzie mógł szybko zareagować i procedurę wybielania zatrzyma. Jeśli ta procedura wybielania w gabinecie przebiegnie bez problemów to potem będzie można już wybielanie realizować w ramach zwykłego czyszczenia w domu. Tutaj metody wybielania i preparaty powinien nam zaproponować dentysta. Dalej poszczególne kwestie będziemy mogli wykonywać już samodzielnie. Wiele osób myśli także o stosowaniu lamp w procesie wybielania zębów. Są jednak kontrowersje co do takiej metody i trudno powiedzieć, czy rzeczywiście dobrze się ona sprawdza. Możemy się jednak spotkać z takimi gabinetami, gdzie lampy biorą udział w wybielaniu.
Oto najczęściej zadawane pytanie, które dotyczą zabiegu wybielania oraz przygotowania się do niego. Są tam również poruszone kwestie domowych sposobów rozjaśniania zębów.
1. Czemu moje zęby nie są śnieżnobiałe?
Przebarwienia tworzą się od spożywania m.in. kawy, herbaty, czerwonych napojów, palenia tytoniu.
2. Czy wybielanie zębów szkodzi?
Jeżeli są to nowoczesne metody - nie. Ani na zęby, ani na dziąsła. Trzeba powierzyć to specjaliście - stomatologowi. Jeżeli robimy to sami, lepiej również skonsultować się z profesjonalistą.
3. Czy warto sięgać po domowe sposoby wybielania?
Nie są one warte polecenia, mimo, że są przekazywane często przez kolejne pokolenia.
4. Czy wybielanie niszczy szkliwo?
Tutaj trzeba zwrócić uwagę na pasty wybielające, które mają w składzie substancje ścierne. Stosuje się je nie dłużej niż 2 miesiące, jeżeli nie chcemy uszkodzić szkliwa.
5. Czy będę od razu mieć bielutkie zęby?
Każda osoba ma charakterystyczną barwę zębów. Nie zawsze krystaliczna biel jest możliwa do osiągnięcia. Stomatolog określa, do jakiej barwy dąży się w procesie wybielania.
6. Czy pastą wybielającą skutecznie wybielę zęby?
Takie pasty w sposób mechaniczny bądź chemiczny usuwają powierzchniowy nalot. Pomagają one zatem bądź podtrzymują efekt profesjonalnych zabiegów.
7. Czy wybielanie może prowadzić do nadwrażliwości zębów?
Jedynie w ciągu 2-3 dni po zabiegu u dentysty można mieć nadwrażliwość. Przemija ona jednak. Rezygnuje się wtedy z gorących potraw i bardzo zimnych napojów.
8. Czy efekt będzie utrzymywał się bezterminowo?
Niestety nie. Działanie światła bądź lasera trwa przez ok. 2 lata. Po korzystaniu z nakładek - ok. pół roku.
9. Czy wybielanie boli.
Nie, jest bezbolesne. Jest jednej niewygodny, gdyż stomatolog musi włożyć do ust gumową osłonę.
10. Jak przygotować się do zabiegu.
Z pewnością lecząc próchnicę i wypełniając ubytki. Do tego usuwając kamień nazębny oraz wykonując piaskowanie.
11. Jakie są przeciwwskazania?
Bycie w ciąży, karmienie piersią, choroby takie jak epilepsja, czy Parkinson. Trzeba mieć też ponad 16 lat.
12. Czym jest biała dieta i co robić po zabiegu?
Przez dwie godziny nie jest się i nie pije, jedynie wodę mineralną. W diecie nie powinno być produktów z dużą ilością barwnika.
13. Czy wybielają się też wypełnienia i korony?
Nie, również nie wybielają się martwe zęby.
14. Czy powtarzanie wybielania powoduje próchnicę i uszkadza szkliwo?
Nie, jest w pełni bezpieczne, można powtórzyć je po roku.
15. Jakie są przykładowe ceny.
Przedział jest duży - od 600 zł do 2000 zł.