Inne

#

Czy RTG zębów jest bezpieczne?

  • 22 kwietnia 2023

Stomatolodzy również mogą korzystać z rentgena stomatologicznego. Dzięki niemu możemy zdiagnozować niewidoczny gołym okiem ból i dyskomfort, np. guzy nowotworowe, i rozpocząć odpowiednie leczenie. Zdjęcie to jest również potrzebne przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, aby określić stan korzeni zęba. Jest to również pomocne podczas wyrzynania się zębów mądrości, gdyż stomatolog może zobaczyć pod jakim kątem rośnie.

Wielu z nas denerwuje się, gdy dowiaduje się, że prześwietlenie zębów jest konieczne. Dlaczego? Jesteśmy narażeni na niewielką ilość promieniowania. Każdy z nas miał zapewne prześwietloną dolną połowę ciała lub jego okolice. Lekarz zakrywał również nasze krocze, aby dziewczyna mogła nas nadal używać. Dzieje się tak dlatego, że promieniowanie rentgenowskie może spowodować uszkodzenie naszego ciała, jeśli nie jest wykonywane z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Ogólnie rzecz biorąc, stomatologiczne promienie X nie powinny sprawiać nam żadnych problemów. Zajmowanie się stomatologicznymi promieniami X to zadanie dla wykwalifikowanych lekarzy, więc wszelkie problemy ograniczają się do wypadków, a nie rażących zaniedbań. Ten artykuł pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące stomatologicznych zdjęć rentgenowskich.

Rodzaje zdjęć rentgenowskich zębów

Rentgen stomatologiczny punktowy - Ten rodzaj rentgena stomatologicznego jest stosowany, gdy dentysta jest zaniepokojony pojedynczym lub dwoma sąsiadującymi zębami. Jest to bardzo szczegółowe zdjęcie, które obejmuje niewielki obszar jamy ustnej, na którym znajdują się tylko cztery zęby. Jeśli mamy problem, taki jak próchnica lub stan zapalny, wtedy nasz dentysta prawdopodobnie wykona zdjęcie zębów i zdjęcie rentgenowskie przed rozpoczęciem leczenia.

Cefalometria to zdjęcie zębów wykonywane przez ortodontów. Na zdjęciu cefalometrycznym możemy zobaczyć nasz krzywy uśmiech, a także stan naszych zatok, tkanek miękkich i kości czaszki. Za jego pomocą lekarz może rozpoznać wadę zgryzu i podjąć niezbędne kroki przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Zdjęcie panoramiczne (rentgen panoramiczny) pokazuje całą jamę ustną, dzięki czemu możemy zobaczyć ułożenie korzeni.

RTG zębów

Czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Tak, w dużym skrócie. Promieniowanie rentgenowskie było odpowiedzialne za większość problemów zdrowotnych w przeszłości, kiedy technologia była jeszcze rozwijana, a ludzie nie wiedzieli jak bezpiecznie z niej korzystać. Poziomy promieniowania są dziś niższe niż sto lat temu, a lekarze stosują promieniowanie rentgenowskie tylko jako ostatnią opcję. Promieniowanie rentgenowskie jest również stosowane u dzieci, ale tylko w razie konieczności.

Stomatologiczne promienie rentgenowskie nie są dozwolone dla kobiet w ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne. Czekanie do narodzin dziecka również nie wchodzi w rachubę. Ilość promieniowania w stomatologicznych promieniach rentgenowskich jest mniejsza niż ilość stosowana w promieniach rentgenowskich klatki piersiowej. Różnica ta wynosi od jednej i jednej czwartej do około 100 mikrosiwertów. Rentgen stomatologiczny nie jest więc szkodliwy.

Sprawdź: RTG stomatologiczne w Krakowie.

Przygotowanie do stomatologicznego zdjęcia rentgenowskiego

Przed rentgenem stomatologicznym wystarczy zdjąć biżuterię lub metalowe ozdoby, np. szpilki. Zabieg jest szybki i bezbolesny. Trwa około minuty. Do wykonania zdjęcia naszej jamy ustnej nie trzeba nic przygotowywać.

Jak widać, obawy przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego są bezpodstawne. Skoro pomoże nam ono prawidłowo zdiagnozować nasz problem, nie ma powodu, by bać się zdjęcia rentgenowskiego. Jeśli dentysta uzna, że zdjęcie rentgenowskie jest konieczne, to ma ku temu dobry powód.