Przenośny koncentrator tlenu działa na takiej samej zasadzie jak stacjonarny koncentrator. Łączy one w sobie technologię stosowaną w tradycyjnych koncentratorach tlenu oraz technologię stosowaną w urządzeniach oszczędzających tlen. Zastosowanie tych dwóch technologii w jednym urządzeniu umożliwiło znaczną redukcję wymiarów i ciężaru koncentratora tlenu, czyniąc go urządzeniem przenośnym. Przenośny koncentrator tlenu to urządzenie wyposażone w wewnętrzną baterię i dodatkowe, wymienne baterie, które wydłużają czas korzystania z aparatu bez zewnętrznego zasilania. Czas pracy baterii to ok. 6 godzin. Baterie ładowane są ze źródła prądu 220 V lub gniazdka zapalniczki samochodowej. O nieprawidłowym działaniu koncentratora przenośnego informuje system alarmów akustycznych i wskaźników świetlnych.

Wyróżniamy dwa typy koncentratorów tlenu:

1. przenośne – waga ok. 4 kg, można je nosić na ramieniu, tlen podawany jest pulsacyjnie( tylko podczas wdechu):

Przenośny koncentrator tlenu

2. transportowane- waga od 6 -12 kg, posiadają kółka do toczenie, gdyż są za ciężkie, aby je nosić. Tlen podawany jest pulsacyjnie i ciągle ( do 3l/min).

Przenośny koncentrator tlenu

Nasza wypożyczalnia Aero-Med oferuje przenośne koncentratory tlenu różnych firm oraz różne modele. Proponujemy wynajem sprzętu na okres minimum tygodnia. Nie pobieramy kaucji.

Stacjonarny koncentrator tlenu używany jest w domowych warunkach jako najczęściej stosowane źródło tlenu. Wykorzystuje się go w leczeniu przewlekłej niewydolności oddychania.

Koncentrator tlenu to urządzenie zasilane prądem elektrycznym 230V. Aparat ten na zasadzie sita molekularnego oddziela tlen od azotu w powietrzu atmosferycznym. Koncentrator tlenu jest w stanie dostarczyć tlen o czystości ok. 95%. Urządzenie te może maksymalnie osiągnąć 5 l/min przepływu tlenu.
Obsługa tego aparatu tlenu nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej – sprowadza się do dbania o regularne czyszczenia filtra wlotu powietrza. Pozostałe czynności wykonywane są przez specjalistyczny serwis. Stacjonarny koncentrator tlenu pozwala na swobodne korzystanie z tlenu i poruszanie się po mieszkaniu. Jest to możliwe przy pomocy drenów, których długość może wynosić do 10 metrów, co pozwoli na oddalenie się od urządzenia, a w ciągu nocy umożliwi stanie urządzenia w innym pomieszczeniu co ograniczy dyskomfort związany z hałasem podczas jego pracy. Koncentrator posiada kółka, które umożliwiają jego łatwe przemieszczanie się po podłodze. O nieprawidłowości w jego pracy i ewentualnym kontakcie z serwisem będzie informować system alarmów zarówno dźwiękowych jak i świetlnych w jakie jest wyposażony.

Koncentrator tlenu może być wyposażony w nawilżacz.

koncentrator tlenu

Tlen do górnych dróg oddechowych podawany jest przez kaniule nosowe zwane wąsami tlenowymi.

koncentrator tlenu

Jeżeli jest uniemożliwiony jest oddech przez nos stosuje się maski tlenowe.

maski tlenowe

Przenośny koncentrator tlenu