Przenośny koncentrator tlenu działa na takiej samej zasadzie jak stacjonarny koncentrator. Łączy one w sobie technologię stosowaną w tradycyjnych koncentratorach tlenu oraz technologię stosowaną w urządzeniach oszczędzających tlen. Zastosowanie tych dwóch technologii w jednym urządzeniu umożliwiło znaczną redukcję wymiarów i ciężaru koncentratora tlenu, czyniąc go urządzeniem przenośnym. Przenośny koncentrator tlenu to urządzenie wyposażone w wewnętrzną baterię i dodatkowe, wymienne baterie, które wydłużają czas korzystania z aparatu bez zewnętrznego zasilania. Czas pracy baterii to ok. 6 godzin. Baterie ładowane są ze źródła prądu 220 V lub gniazdka zapalniczki samochodowej. O nieprawidłowym działaniu koncentratora przenośnego informuje system alarmów akustycznych i wskaźników świetlnych.

Wyróżniamy dwa typy koncentratorów tlenu:

1. przenośne – waga ok. 4 kg, można je nosić na ramieniu, tlen podawany jest pulsacyjnie( tylko podczas wdechu):

1

2. transportowane- waga od 6 -12 kg, posiadają kółka do toczenie, gdyż są za ciężkie, aby je nosić. Tlen podawany jest pulsacyjnie i ciągle ( do 3l/min).

2

Nasza wypożyczalnia Aero-Med oferuje przenośne koncentratory tlenu różnych firm oraz różne modele. Proponujemy wynajem sprzętu na okres minimum tygodnia. Nie pobieramy kaucji.

Stacjonarny koncentrator tlenu używany jest w domowych warunkach jako najczęściej stosowane źródło tlenu. Wykorzystuje się go w leczeniu przewlekłej niewydolności oddychania.

Koncentrator tlenu to urządzenie zasilane prądem elektrycznym 230V. Aparat ten na zasadzie sita molekularnego oddziela tlen od azotu w powietrzu atmosferycznym. Koncentrator tlenu jest w stanie dostarczyć tlen o czystości ok. 95%. Urządzenie te może maksymalnie osiągnąć 5 l/min przepływu tlenu.
Obsługa tego aparatu tlenu nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej – sprowadza się do dbania o regularne czyszczenia filtra wlotu powietrza. Pozostałe czynności wykonywane są przez specjalistyczny serwis. Stacjonarny koncentrator tlenu pozwala na swobodne korzystanie z tlenu i poruszanie się po mieszkaniu. Jest to możliwe przy pomocy drenów, których długość może wynosić do 10 metrów, co pozwoli na oddalenie się od urządzenia, a w ciągu nocy umożliwi stanie urządzenia w innym pomieszczeniu co ograniczy dyskomfort związany z hałasem podczas jego pracy. Koncentrator posiada kółka, które umożliwiają jego łatwe przemieszczanie się po podłodze. O nieprawidłowości w jego pracy i ewentualnym kontakcie z serwisem będzie informować system alarmów zarówno dźwiękowych jak i świetlnych w jakie jest wyposażony.

Koncentrator tlenu może być wyposażony w nawilżacz.

nawilacz-koncentrator-tlenu

Tlen do górnych dróg oddechowych podawany jest przez kaniule nosowe zwane wąsami tlenowymi.

kaniule-koncentrator-tlenu

Jeżeli jest uniemożliwiony jest oddech przez nos stosuje się maski tlenowe.

maski-tlenowe-koncentrator-warszawa

Przenośny koncentrator tlenu